"Ринок електроенергії відібрав пільги і в зоні Рівненської і Хмельницької АЕС"

12 сiчня 2021

Інна ОМЕЛЯНЧУК,
«Урядовий кур’єр»

50 тисяч жителів Вараської територіальної громади на Рівненщині від початку року позбавлені пільг на оплату електроенергії, які мали досі. Дарма, що живуть у зоні спостереження Рівненської АЕС, тобто, 24 години на добу перебувають під постійним ризиком.

«Відповідно до постанови Кабінету Міністрів, яка ухвалена 27 грудня, всі абоненти (включно з населенням) тепер сплачують за електроенергію однакову ціну — 1.68 гривні за перших 100 кіловат. Далі — більше. Для жителів громади, центром якої є місто-супутник Рівненської АЕС Вараш, це означає зростання у 2,67 рази вже на перших 100 кіловатах. Саме тому ми звертаємося до Кабінету Міністрів, Верховної Ради та Президента з проханням повернутися до пільгового тарифу на електроенергію для споживачів 30-кілометрової зони. Офіційне звернення вже спрямували адресатам», — каже голова Вараської територіальної громади Олександр Мензул.

Йдеться, зокрема, про зміни до Законів «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та «Про ринок електричної енергії». Вони мають передбачити пільгові тарифи/ціни на електричну енергію як для побутових, так і для непобутових споживачів (юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та інших суб’єктів господарювання, в тому числі обслуговуючих кооперативів) в монофункціональних містах-супутниках атомних електростанцій на рівні 70%.

Як, власне, й було досі, адже до міст, що є близькими сусідами з реакторами, інвестори зі зрозумілих причин не поспішають. У них своя, надто важлива економічна та соціальна місія.

Втім, ухвалюючи згадане рішення, ніхто, на жаль, не порадився з головами відповідних територіальних громад. Що ж виходить: центральна влада та місцеве самоврядування живуть у паралельних світах, які вже не перетинаються між собою?

Не взяли до уваги і європейський досвід. Зокрема,у Франції, яка активно розвиває атомну енергетику, населення міст-супутників захищене відповідними пільгами. А в пересічних французів зазвичай немає страху перед реакторами. Сама спілкувалася з жителями таких мономіст: зокрема, на півдні країни. До того ж, ці міста, як правило, — їхні надійні роботодавці. До речі, у Франції 56 реакторів на 18-ти атомних станціях. Вони виробляють 70% електроенергії для країни (більше реакторів лише у США — 98).

Ну як тут не згадати вивірену українську приказку: «Сім разів відмір — раз відріж»? Не згадали.

До речі, до зони спостереження Хмельницької АЕС входить частина іншої громади на Рівненщині — Острозької. А загалом Рівненська область — єдина територія в Європі, що знаходиться в радіусі дії двох атомних «монстрів»: про це кілька років тому зауважив відомий німецький журнал «Шпігель».

То якою має бути плата за такі ризики, особливо через 35 років після аварії на ЧАЕС?..



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua