"Санкції проти рф: експортний контроль потребує посиленняСанкції проти рф: експортний контроль потребує посилення"

19 сiчня 2024

Міжнародна робоча група щодо санкцій проти росії, яку очолюють керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак і директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI), посол Майкл Макфол, напрацювала дослідження, що фокусуються на спробах росії обійти обмеження експортного контролю товарів військового та подвійного призначення, а також у галузі програмного забезпечення.

Перше дослідження «Проблеми забезпечення експортного контролю», підготовлене спільно з Київською школою економіки, викриває шляхи постачання в росію товарів військового та подвійного призначення. У звіті розглянуто майже 2800 іноземних компонентів, знайдених у російській військовій техніці, а також компанії, відповідальні за їх виробництво.

Зазначено, що 2023 року імпорт товарів військового призначення в рф майже повністю відновився після впровадження обмежень і становив 90% обсягів до початку повномасштабного вторгнення. З іншого боку, імпорт товарів подвійного призначення скоротився майже на 29%, а це свідчення успішності заходів з експортного контролю в разі їх належного застосування та дотримання.

Продукцію понад 250 західних компаній було виявлено у зразках знищеної або трофейної російської зброї. За перші десять місяців 2023 року західні компанії поставили в росію критично важливі компоненти на загальну суму 2,9 млрд доларів. Імпорт в рф верстатів із ЧПУ в січні — жовтні 2023-го зріс на 33% порівняно з досанкційним періодом і становив 292 млн доларів.

Експерти закликають вжити заходів, щоб експортний контроль випереджав російські спроби обійти його. У таких заходах потрібно врахувати окремі виклики на різних етапах ланцюжка постачання, крім того, їх необхідно спрямувати на усунення прогалин в політиці експортного контролю, посилення корпоративної відповідальності, протидію спробам обходу з боку третіх країн, а також зміцнення інституцій та міжнародної співпраці.

Друге дослідження «Як виявити та використати слабкі місця кремля у сфері комп’ютерних мереж і програмного забезпечення»аналізує використання рф західного програмного забезпечення для функціонування критичних систем у військовій, енергетичній та фінансовій галузях, а також у розробленні штучного інтелекту та застосуванні хмарних технологій.

Військово-промисловий комплекс рф значною мірою покладається на взаємопов’язані програмні системи, побудовані на основі Red Hat Linux. Системи Neutrino, Alt 8 SP та Astra Linux також було створено за участю західних компаній.

Енергетичні компанії значною мірою покладаються на західне ПЗ для оцінки покладів у родовищах природних ресурсів. Ключові системи містять Roxar RMS, Paradigm, Landmark Engineer’s Desktop і STARS. Попри санкції ці програмні пакети доступні через місцевих представників та посередників. Банки й надалі використовують програмні продукти виробництва Oracle і Microsoft. Проблеми з використанням систем SAS і IBM спонукають фінансові установи до пошуку альтернативних програмних продуктів, зокрема Digital Q.Reporting і Polymatica. Тобто неефективне імпортозаміщення у фінансовій галузі відкриває вікно для потенційно успішних санкційних обмежень. Залежність від ПЗ VMware і Citrix спонукає російські установи до використання власних альтернатив, які мають проблеми з функціональністю та надійністю.

Експерти групи рекомендують запровадити санкції проти російських розробників та припинити підтримку російських програмних продуктів від компаній-підрядників із країн-партнерів, зокрема притягувати такі компанії до відповідальності за порушення принципів KYC(know your client). До інших запропонованих обмежень входять вимоги припинити фінансові операції з російськими компаніями, заборонити участь західних компаній у спільних розробках, а також створення окремої бази даних з альтернативного програмного забезпечення, яке використовує рф.

 

Джерело:

Офіс Президента



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua