"У Прилуках обговорювали екологічні проблеми"

20 квiтня 2018

Напередодні Міжнародного дня Землі працівники центральної міської бібліотеки імені Любові Забашти, що в місті Прилуки на Чернігівщині, 19 квітня організували годину екологічних дискусій «Земля — мій дім». До закладу завітали студенти Прилуцького професійного ліцею, щоб разом з бібліотекарями подискутувати на тему екологічного забруднення нашої планети.

Фото надане автором

Спочатку учасники заходу обговорили квітневий екологічний календар, адже саме у квітні найбільше дат в році, що стосуються довкілля. Жвава дискусія тривала про годину Землі.

Уперше цей захід організували Всесвітній фонд природи Австралії та видання The Sydney Morning Herald у 2007 році, а година Землі здобула світову підтримку 2008 року. У визначений день люди в усьому світі на годину вимикають електрику. У 2018 році година Землі припала на суботу, 24 березня. Цього дня завдяки годині Землі в Австралії на гроші від зекономленої електроенергії побудують стадіон.

Але найбільше учасників заходу непокоїли теми глобальних екологічних викликів зокрема забруднення довкілля, парникові викиди тощо.

Нині найбільше на здоров’я українців впливає забруднене повітря. Щорічно у всій Україні в атмосферу виділяється близько 17 млн тонн шкідливих речовин. Забруднюють повітря мільйони автомобілів, підприємства чорної металургії, енергетики, вугільної промисловості, хімічної та нафтохімічної промисловості.

Негативно впливає на довкілля і людська діяльність. Щодня ми викидаємо сміття — пляшки, поліетиленові пакети, пластик, скло.

Нині майже 4% території України захаращено побутовими та іншими відходами. В Україні близько 800 офіційних звалищ, де накопичилося понад 350 мільйонів кубометрів відходів. Щороку їхні обсяги зростають у середньому на 20%, а сміттєпереробних заводів та полігонів бракує, заявляють екологи.

З огляду на таку ситуацію з нового року чинні нові правила поводження з побутовими відходами. Українці нарешті повинні сортувати сміття, оскільки з 1 січня 2018 року набрала чинності поправка до Закону «Про відходи», що забороняє захоронення непереробленого сміття.

Закон України «Про відходи» дає визначення, що таке відходи, побутові відходи і їх сортування. Отже, «побутові відходи – відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення».

У законі визначено термін «сортування відходів», «механічний розподіл відходів за їх фізико-хімічними властивостями, технічними складовими, енергетичною цінністю, товарними показниками тощо з метою підготовки відходів до їх утилізації чи видалення». Іншими словами, сміття відтепер слід сортувати на пластик, папір, скло і харчові та побутові відходи.

Учасники дискусії обговорювали і те, як люди навесні й восени масово палять листя й суху траву, дим не тільки забруднює повітря, а й завдає значної шкоди тваринам і птахам. Йшлося на зустрічі і про масове вирубування лісів, що призводить до повеней і виникнення плавунів, про забруднення річок, лісів і парків.

На завершення заходу учасники зробили очікуваний висновок: потрібно пам’ятати, що Земля — це неоціненний дар, наш спільний дім, і берегти її — наш священний обов'язок.

Олеся ДРОБОТ
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua