"Угіддям потрібен лад"

Євген ЛОГАНОВ
30 липня 2016

Ключовим питанням засідання колегії Запорізької ОДА стали попередні результати першого етапу операції. За даними голови облдержадміністрації Костянтина Бриля, його важливість було підтверджено увагою громадськості регіону.

Буде підбито підсумки

Директор департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Андрій Ревуцький зазначив, що роботу районних робочих груп з моніторингу стану використання земель сільгосппризначення виконано на досить високому рівні. Перший етап операції спрямовано на створення єдиної актуальної бази даних використання земель державної й колективної власності, а приватної землі — на підтвердження її самообробітку громадянами.

Головні порушення,  зафіксовані районними робочими та обласною мобільною групами, — використання сусідніх земельних ділянок державної та колективної власності (балок, пасовищ, польових доріг), земельних паїв померлих громадян через неоформлення спадщини органами місцевого самоврядування, ділянок, особистих селянських господарств (ОСГ) та земель колективної власності не витребуваних часток без договірних відносин та за нецільовим призначенням, земель держвласності для ОСГ без реєстрації відповідного права та фіктивне товаровиробництво, ухилення від звітування та оподаткування.

Чиновник озвучив також проблему сільськогосподарських земель, які не використовують через бюрократичні перепони уповноважених органів, не визначення їх статусу чи цільового призначення. У результаті цього торік Запорізька область посіла 21 місце в Україні в рейтингу «обсяг виробництва сільгосппродукції в розрахунку на 100 га сільгоспугідь», бо майже 40% земель у регіоні перебувають у тіні.

В. о. начальника управління Держгеокадастру в Мелітопольському районі Володимир Винник окреслив результати моніторингу на електронній картографічній основі та продемонстрував  потенційні можливості подальшої роботи на місцях з даними моніторингу земельних ресурсів. Крім того, позитивним досвідом проведення операції «Врожай-2016» поділився голова Веселівської РДА Іван Мігуля. А ось керівники Вільнянського, Оріхівського, Токмацького та  Запорізького районів відповідали за недоліки, виявлені обласною комісією на підпорядкованих територіях під час заходу «Врожай-2016».

За інформацією Костянтина Бриля, по завершенні останнього етапу заходу буде підбито підсумки, визначено навантаження на кожен засіяний гектар. Це стане головною характеристикою якості роботи комісій та голів РДА, а також підставою для  відповідних кадрових рішень.

— Хочу нагадати, що головна мета заходу «Врожай-2016» — не тиск на сільгоспвиробників, а наведення ладу на селі, — зазначив очільник області, — тому комісії не чіпатимуть людей, які працюють і сплачують податки. Натомість маємо вивести з тіні аграріїв, що не беруть участі в соціальному та податковому навантаженні у громаді, де вони працюють. До того ж ці бізнесмени зрештою демпінгують ціни на зерно в Україні та знищують нашу економіку. Існують й інші «цікаві» факти масових порушень.

Негативний приклад Бердянщини

Так, за словами голови Бердянської райдержадміністрації Романа Молодецького, понад тисячу гектарів землі району використовували взагалі без договорів, не за призначенням. «Також було розорано пасовища та сінокоси. На їхніх місцях, замість випасу худоби та закладки сіна, невідомі особи вирощували соняшник та інші сільгоспкультури. Тобто люди заробляли гроші, абсолютно не думаючи, що вони завдають шкоду громаді, при цьому не сплачували відповідні податки», — зазначив він.

Тому керівники району поставилися до цього болючого питання дуже серйозно. Нині перевіряють оформлення землі в законному порядку, сплату податків сільгоспвиробниками. Ще одне новаторство — на обстеженні віддалених земель краю, до яких було важко дістатися, у Бердянському районі вперше в Україні використали безпілотники, які не тільки фіксували та фотографували поля, а й прилеглу до них територію.

«Адже поряд з полем є земельні наділи, які знизу не помітні. З безпілотниками допомогли місцеві вояки АТО, які також були у складі робочої групи. Таким чином вони промоніторили весь Бердянський район», — додав керівник Бердянщини. Інформація щодо використання землі має збігатися з геокадастром і даними сільрад на місцях.

Роман Молодецький, як і місцеві законослухняні фермери, вважає: задля вирішення наболілих питань треба ухвалити в Україні закон про сплату податку за кожен гектар землі. І не важливо, хто нею користується та на яких умовах укладено договір.

Костянтин Бриль наголосив, що результати операції «Врожай-2016» залежатимуть і від обсягу зібраного врожаю. Моніторинг здійснюватимуть завдяки підписанню кількох знакових меморандумів, наприклад, з потужними елеваторами, що співпрацюватимуть з обласною комісією. Він заявив, що категорично проти проведення будь-яких перевірок на сільгосппідприємствах у період жнив і жорстко це контролюватиме. Не можна заважати аграріям виконувати роботу, а екологи, фахівці ДСНС, інші перевіряльники можуть працювати із сільгоспвиробниками після збирання врожаю.



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua