"Варварство не має прощення в сучасному світі"

18 липня 2015

Пані та панове, рівно рік тому пасажирський літак «Боїнг—777» Малайзійських авіаліній — рейс MH17 — летів з Амстердама до Куала-Лумпур. 283 пасажири. 15 членів екіпажу. Громадяни 10 країн. 80 дітей, троє з яких малюки віком до 2 років. Лікарі, вчені, політики, громадські діячі. Доньки, сини, дідусі і бабусі, подружжя.

На жаль, цей цивільний літак і 298 людей на борту став ціллю безжальної терористичної атаки з території, окупованої підтримуваними Росією бойовиками на сході України. Високотехнологічна зброя, з якої було збито літак, могла потрапити до рук терористів тільки з Росії. Це не могло статися без участі, без прямого наказу від вищого політичного та військового керівництва сусідньої держави. Рівно рік тому камуфляж потворної гібридної війни, розв’язаної проти України, було знято.

Український народ сприйняв цю катастрофу як особисту трагедію. Рік тому тисячі людей по всій Україні виявили свій рішучий протест проти терористів. Українці висловили підтримку і щирі співчуття родинам і близьким загиблих. Зі сльозами на очах вони принесли квіти та іграшки до посольств Нідерландів та інших країн, які постраждали найбільше. Сьогодні наш народ згадує цю трагедію і поділяє скорботу й печаль із сім’ями, які втратили своїх близьких.

Навряд чи хтось може співчувати родинам жертв рейсу MH17 більше, ніж українці. Через агресію Росії тисячі українців втратили життя, тисячі людей було поранено. Багато українських міст і селищ було знищено. Понад півтора мільйона українців змушені були залишити свої домівки та шукати прихистку.

Ми віримо, що маємо достатньо сил для протистояння ворогу. За підтримки всіх вільних народів світу ми маємо достатньо сил, аби подолати його. Частину Донбасу, Крим буде повернено в Україну. Ми відновимо все, що було зруйновано, ми загоїмо наші рани. І на полях українського селища Грабове стоятиме пам’ятник 298 безневинним жертвам варварського акту тероризму, який стався рік тому. Меморіал жертвам злочину. Злочину, який треба не тільки розслідувати, але й за який треба покарати.

Наш моральний обов’язок — на вшанування пам’яті полеглих забезпечити справедливе покарання винних у збитті літака. Цей злочин — загроза для всього міжнародного співтовариства. Справедливість має бути відновлено, і готовність захищати базові цінності має бути продемонстровано. Цей акт жорстокості не може мати прощення у сучасному світі.

Нещодавно разом з Австралією, Бельгією, Малайзією та Нідерландами Україна звернулася до Ради Безпеки ООН з проханням заснувати міжнародний кримінальний трибунал щодо винних у злочинах, пов’язаних зі збиттям літака. Так само, як і весь останній рік, Україна готова й надалі надавати всю необхідну підтримку, інформацію, потрібну для притягнення винних до відповідальності.

Рік тому ми дали клятву, що винних у трагедії буде покарано. Це не порожні слова. Вбивці повинні знати, що покарання невідворотне.

До слова. Державний секретар США Джон Керрі поширив заяву, в якій його країна закликає міжнародну спільноту докласти зусиль для розкриття всієї правди про катастрофу рейсу МН17 над Донецькою областю. США підтримують роботу, виконану спільною групою слідчих і нідерландською Радою безпеки. Він також нагадав свої слова, сказані 20 липня 2014 року, про те, що MH17 було збито зенітною ракетою, випущеною з території, підконтрольної сепаратистам у східній Україні. «Рік потому ми рішуче підтверджуємо нашу прихильність ретельному та незалежному міжнародному розслідуванню для виявлення всіх фактів того, що сталося того дня, і найголовніше — притягненню винних до відповідальності», — цитує УНІАН текст заяви Держсекретаря США. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua