"Вчені дізналися, як змінювався клімат на Землі за останні 66 мільйонів років"

7 жовтня 2020

У кліматичному світі відбулася найважливіша подія, яку з нетерпінням чекали багато фахівців. Міжнародна група вчених оголосила про завершення масштабного проєкту CENOGRID. В авторитетному журналі Science представлено еталонну криву клімату за останні 66 мільйонів років – з початку кайнозою і до наших днів. Вперше вчені побудовали дуже докладний графік зміни середніх температур на планеті. На думку фахівців, він повинен внести ясність у суперечки про причини нинішнього глобального потепління. У всякому разі, зробити позиції сторін більш аргументованими.

Головним інструментом, який допоміг вченим розібратися у примхах клімату Землі протягом десятків мільйонів років, стали дрібні одноклітинні організми – форамініфери. А точніше, їх раковини, в яких вчені вивчали, як змінюється співвідношення ізотопів кисню і вуглецю. І ці одноклітинні організми розкрили всю картину клімату. Вони «розповіли» про стрибки і спади глобальної температури, про вміст в атмосфері вуглекислого газу, склад морської води, що вказувало на поширеність льодовиків у той чи інший геологічний період історії Землі. Але цього виявилося замало. Дані, отримані з дна океану, вчені зіставили з астрологічними циклами, зокрема, з варіаціями орбіти Землі.

Які основні результати проєкту? За 66 мільйонів років (епоха кайнозоя) глобальний клімат різко змінювався кілька разів. На початку епохи він був порівняно теплим, на рубежі палеоцену і еоцену (55 млн років) став дуже спекотним, в кінці еоцену (34 млн) – знову теплим, в олігоцені і міоцені (23 млн) – холодним, нарешті, в пліоцені і плейстоцені (2,4 млн – 11,7 тисячі років) – льодовиковим. Зараз ми живемо у помірно теплій фазі цього льодовикового періоду (голоцену).

Пік спеки на Землі спостерігався 55,6-55,5 мільйона років тому. Правда, це пекло тривало недовго – всього 150-200 тисяч років. Тоді температура була на 14-16 градусів Цельсія вищою за сучасну. Причиною цієї аномалії став залп вулканів у районах Північної Атлантики і викид в атмосферу величезної кількості вуглецю. Тоді його вміст у атмосфері був у 5-8 разів більшим, ніж сьогодні. За оцінками авторів дослідження, за якісь 4-5 тисяч років океан поглинув з атмосфери 14,9 квадрильйона метричних тонн вуглецю, що на 60-70% більше, ніж містилося в ньому до цього. Це різко підвищило кислотність води і викликало глобальну екологічну катастрофу – вимирання багатьох видів тварин.

На еталонній кривій, що охопила десятки мільйонів років, знайшлося місце і сучасному глобальному потеплінню, хоча триває воно, за історичними мірками, всього мить. Але ця мить незвичайна, у всякому разі нічого подібного раніше не спостерігалося. Нинішнє потепління, на думку вчених, хоча також викликане збільшенням вмісту в атмосфері Землі парникових газів, але причина інша – діяльність людини. Ефект нашого впливу на клімат можна порівняти з найпотужнішими природними процесами. Але головне, що все відбувається набагато швидше. Вміст вуглекислого газу в атмосфері зріс з 280 ppm в 1700-х роках до 415 ppm сьогодні і продовжує швидко расти. Автори відзначають, що рівень вуглекислоти був би набагато вищим, якби океани не поглинали більшу частину цього газу. Але запас міцності океанів не безмежний, і де-не-де закислення вже досягло критичних позначок.

За прогнозами Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), якщо нічого не змінювати, то концентрація парникових газів буде наростати і до 2100 року середня глобальна температура виросте на 2,6-4,8 градуса в порівнянні з періодом 1961-1990 років. Це стане катастрофою для багатьох регіонів Землі, викличе природні катаклізми – посуху, затоплення мегаполісів, розташованих на узбережжі морів, танення вічної мерзлоти та інші катаклізми. Щоб цього не допустити, вписатися в більш сприятливі сценарії (температура має зрости не більше як на 1,5-2 градуси), людству доведеться докласти чимало зусиль. Причому робити це треба було ще вчора, так як потепління наступає стрімко, кажуть вчені.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua