"Замість амброзії — культурні рослини"

Євген ЛОГАНОВ
9 серпня 2016

Зарості амброзії — неабияка проблема для півдня України. Тут від алергії на неї страждає велика кількість людей. У Запоріжжі у 2016 році  ухвалили відповідну програму боротьби з карантинними рослинами, розраховану до 2025 року. Досвід запоріжців уже зацікавив інші міста України.

За даними заступника Запорізького міського голови Валерія Еделєва, такий комплексний підхід боротьби з карантинними травами застосовується вперше і розрахований на десять років. Створені постійно діючі міська та районні робочі групи для координації робіт зі знищення алергенного бур’яну. При управлінні з питань екологічної безпеки Запорізької міськради працює телефонна «гаряча лінія», на яку вже надійшли перші сто звернень, по 86 з них роботи вже виконані, по інших — ще тривають. Косять та викорінюють карантинні трави фахівці КП «Зеленбуд». За останніми даними, виконано чотири-п’ятикратний покіс трав на загальній площі 695 гектарів.

— Одна рослина амброзії дає 3-5 паростків і до 100 тисяч одиниць насіння, — коментує начальник управління з питань екобезпеки міськради Гліб Золотарьов. — Амброзія живуча і сухо?стійка, її коренева система сягає чотирьох метрів. Насіння, що потрапило в землю, може сходити протягом наступних 40 років (!), тож треба проводити регулярні покоси, щоб рослина не встигли викинута насіння. У Запоріжжі підписано меморандум з промисловими підприємствами, які також долучилися до викорінення амброзії на закріплених за ними територіях. Запорізькі промгіганти виконали багаторазовий покіс на площі понад 105 гектарів.

Після покосу залишки амброзії обприскують хімікатами. Застосовують спеціальний препарат, який пройшов відповідні експертизи, має дозволи на використання і  не шкідливий для людей, тварин та інших рослин. Амброзія протягом години після оброблення починає в’янути, а за кілька днів гине. Вже оброблено понад шість гектарів алергенного бур’яну. Третій метод боротьби з амброзією передбачає висадження сортів трав, які подавлятимуть зростання амброзії. Фахівці КП «Зеленбуд» розробили рекомендації з їх  застосування.

— Ця заміна рослин на чисті багаторічні трави, — продовжує Гліб Золотарьов, — дуже ефективний метод. Для засівання використовують чисте насіння злакових та бобових багаторічних культур, зерносуміші польовиці, райграса, м’ятлика, тимофіївки, вівсяниці. Ці рослини дикоростучі, але якщо посіяти та піклуватися  про них, вони створюють красиві газони.

За даними директора КП «Зеленбуд» Олексія Анохіна, в  межах реалізації програми буде придбано спецтехніку — гідропосівну машину та навісне обладнання для виконання рекультивації ∂рунту з подальшим його засіванням вже восени. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua