"Звенигородка пам’ятає Юхима Кримського"

Роман КИРЕЙ
14 квiтня 2018

Такий вигляд має меморіальний знак на могилі Юхима Кримського. Фото з сайту zvenrada.gov.uaНа початку квітня минає 180 років від дня народження Юхима Степановича Кримського — літератора, краєзнавця, педагога і видавця, автора підручників і методичних посібників з географії, арифметики, мови, брошур на етнографічно-побутові теми, краєзнавчих і бібліографічних праць. Він був батьком академіка історика, письменника і перекладача, одного з організаторів Академії наук України Агатангела Кримського, життя якого тісно пов’язане з Черкащиною.

Як свідчать історичні джерела,  невдовзі після народження Агатангела родина переїхала до Звенигородки на півдні Київської губернії (нині Черкащина), де хлопчик опинився в атмосфері української глибинки, яка на все життя стала йому рідною. 

Сам Юхим Кримський працював тут у двокласному міському училищі — викладав географію та історію. Вечорами він писав підручники та посібники, створив азбуку. 1881 року Юхим Кримський відкрив першу в Звенигородці бібліотеку, у фондах якої налічувалося понад 3000 томів. 

Значне місце в ній займали твори Котляревського, Гребінки, Квітки-Основ’яненка, Шевченка, Костомарова, Куліша. Частину книжок зі своєї бібліотеки подарував місту, яке стало йому рідним, і Агатангел Юхимович. У 1882 році Юхим Кримський заснував у Звенигородці друкарню, оснащену найкращим на той час устаткуванням. 

Затятий мисливець, Юхим Кримський в 1885 році видав книжку «Охота на птиц и зверей в Малороссии», в якій, крім опису мисливських пригод, значне місце відведено прикметам, переказам, повір’ям, легендам. Популярності у Звенигородці набули публіцистичні брошури накладом 30 примірників і обсягом 35 сторінок. У них Юхим Кримський висміював місцевих хабарників, бюрократів, здирників, шахраїв. Така сатирична діяльність не сподобалася секретареві міської думи Іордану Ганському, який подав у суд за наклеп. Про перебіг судового процесу писали в Києві, Одесі, Петербурзі та Москві.

У центральній районній бібліотеці міста Звенигородки цими днями відбулася зустріч краєзнавців, письменників, поетів і просто небайдужих людей, присвячена ювілейній річниці із дня народження видатного земляка. 

Голова районної ради Володимир Кучер разом із краєзнавцями та літераторами відвідав міське кладовище, де поховано Юхима Степановича.



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua