У Національному музеї історії України відбулася презентація просвітницького проєкту «Шлях розписного посуду: ранні контакти до появи шовкового шляху». Спільно  з китайським музеєм Яншао тут  пропонують ознайомитися з неолітичною археологічною культурою Яншао й порівняти орнаменти і зображення на копіях керамічного посуду з малюнками трипільської культури.

Поселення Яншао у провінції Хенань — перша відкрита 1921 року пам’ятка доісторичної хліборобської культури, що з’явилася в Китаї 7 тисяч років тому. Саме з цих археологічних розкопок починається відлік наукових досліджень походження китайської цивілізації та сучасної археології Китаю. На виставці копій предмети містяться у відкритих вітринах, щоб екскурсовод міг взяти їх і показати відвідувачам, а ті — за бажанням фотографуватися з ними.

Трипілля-Кукутень та Мяодігоу-фаза культури Яншао були найпотужнішими сільськогосподарськими спільнотами на двох протилежних кінцях Євразійського степу

«Вражає близькість форм та орнаментації розписного посуду культури Яншао і трипільської, схожість господарства доісторичних культур, носії яких перебували на відстані 10 тисяч км одне від одного. Це дає змогу припустити, що ранні контакти між Китаєм та Заходом могли виникнути ще 5 тисяч років тому. Отже, задовго до появи шовкового шляху міг існувати шлях розписного посуду», — сказав куратор виставки вчений секретар НМІУ Сергій Купрієнко. 

Тож можемо   впевнено сказати, що цей проєкт — пробний крок для налагодження діалогу сучасних культур — китайської й української.

Володимир ЗАЇКА,
«Урядовий кур’єр»,
фото автора