"Стало відомо коли українці побачать метеорний потік Гемініди"

28 листопада 2018

У ніч з 14 на 15 грудня свого максимуму досягне метеорний потік Гемініди – один із найяскравіших і потужніших у 2018 році. Астрономи очікують приблизно по 120 падаючих зірок на годину. Тобто, по дві на хвилину.

Шанси побачити Гемініди високі. Адже цей метеорний потік, відкритий в XIX столітті, швидше за все є шлейфом Фаетона – чи астероїда, чи згаслої комети. У шлейфі, а отже, і в потоці трапляються частинки різного розміру – не тільки порошинки, але і об’єкти розміром з кулак. Вони можуть спалахувати яскравими болідами.

Гемініди летять не на зустріч Землі, а наздоганяють її. Тому швидкість входження в частинок потоку в земну атмосферу невелика – близько 35 км/сек. Згоряють вони повільно, залишаючи яскраві сліди жовтого кольору. Можна спробувати загадати бажання.

Зорепад розпочнеться 4 грудня і триває до 17. Зростаючий Місяць не заважатиме любителям астрономії, насолоджуватися цим захоплюючим космічним явищем. Якщо щось і приховає від очей Гемініди, то тільки хмарність. Але попередній прогноз сприятливий для жителів України.

Радіант гемінідів – точка на небі, з якої метеори ніби вилітають знаходиться в сузір'ї Близнюків. (Gemini). Воно й дало назву потоку. Радіант, виявити просто. Як стемніє, треба знайти Пояс Оріона – це три яскраві зірки, витягнутих в ряд – і звернути увагу трохи лівіше і вище.

Близнюки – сузір'я Північної півкулі. У зимовий період воно сходить досить високо над горизонтом.


Для тих, хто з якоїсь причини пропустить шоу гемінідів, шанси загадати бажання все ж залишаться. Вночі у вівторок, 15 грудня через сузір'я Волосся Вероніки підлетять Береніціди – по 3 метеорити на годину. 19 грудня «зачастять» Лео-Міноріди із сузір'я Малого Льва- по 5 штук на годину. По 10 метеорів на годину дадуть урсиди із сузір'я Малої Ведмедиці, максимум яких очікується 22 грудня. Стільки ж додадуть Пуппіди-Велід – гості з сузір'їв Корми та Вітрила, падаючи з 1 по 15 грудня.

ДОВІДКА «УК»

Астероїд Фаетон – передбачуваний прабатько гемінідів – дуже великий. Його діаметр сягає майже 5 кілометрів. Брила обертається навколо Сонця, роблячи повний оборот приблизно за півтора земного року. Підходить до світила дуже близько.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua