Центральною подією другого дня робочого візиту Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка до США став його виступ на позачерговому (вже шостому) засіданні Ради Безпеки ООН, де обговорювали ситуацію в Україні.
Агресора чітко ідентифіковано
Глава уряду підкреслив, що Україна зіткнулася з військовою агресією країни-сусіда, яка є одним із п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН: «Ця агресія не має жодних причин і передумов. Це абсолютно неприпустимо — у ХХІ столітті розв’язувати будь-які конфлікти з танками, артилерією та армією».
Він наголосив, що Російська Федерація порушила низку двосторонніх і багатосторонніх міжнародних угод, підписаних Україною та Росією: «Ми переконані, що ніхто не ставить під сумнів статтю 2 Статуту ООН, яка декларує, що всі члени ООН утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності чи політичної незалежності будь-якої держави, так і якимось іншим чином, не сумісним із цілями Об’єднаних Націй».
Арсеній Яценюк також зазначив, що військову присутність на території України чітко ідентифіковано: це російська військова присутність, із російськими номерними знаками на машинах. «Закликаємо Російську Федерацію відвести її війська, розташовані в Криму, і почати реальні розмови та переговори, аби врегулювати цей конфлікт. Ми досі переконані, що в нас є шанс урегулювати його мирним шляхом»
При цьому Прем’єр наголосив, що цей конфлікт виходить за межі регіону. Він нагадав, що 1994 року Україна відмовилася від третього у світі арсеналу ядерної зброї, й було підписано Будапештський меморандум, згідно з яким підписанти гарантували територіальну цілісність, суверенність і незалежність нашої держави.
«Те, як діє російська сторона, підриває глобальну безпеку та програму ядерного роззброєння. Адже після цих дій буде дуже складно переконати будь-кого у світі не мати ядерної зброї», — цитує слова Арсенія Яценюка департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.
Глава уряду вкотре підкреслив, що українська влада абсолютно відкрита до переговорів і не хоче війни. У цьому контексті він звернувся до Російської Федерації: «Чи хочуть росіяни війни? Як Прем’єр-міністр України, яка протягом десятиліть мала теплі й дружні відносини з Росією, я переконаний, що росіяни не хочуть війни. Сподіваюся, російська влада й російський президент прислухаються до свого народу, ми повернемося за стіл переговорів і негайно врегулюємо цей конфлікт. Ми простягнули Росії свою руку, але у відповідь отримали приціл автомата. Проте досі віримо, що Росія готова вести переговори і мирним шляхом подолати цей драматичний конфлікт — не лише в наших двосторонніх відносинах, а й у всій Європі».
Він заявив, що Крим був, є і буде невід’ємною частиною України, а штучно організований та фальсифікований так званий референдум ніколи не буде визнано. Водночас українська влада готова до загальнонаціонального конституційного діалогу для розширення повноважень Автономної Республіки Крим.
«Hands off Ukraine!»
Прем’єр-міністр провів і низку зустрічей, зокрема з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном. Арсеній Яценюк наголосив, що загострення в Криму становить загрозу всій архітектурі підтримання миру та безпеки у світі, і своїми діями РФ підриває принципи й норми, закладені у Статуті ООН.
Пан Гі Муна поінформовано про запрошення місії спостерігачів ООН для здійснення моніторингу з дотримання прав усіх громадян у регіонах України, де незаконно перебувають іноземні військові підрозділи.
Питання врегулювання кризи в нашій державі, а також можливості різних форм співпраці України та США з урахуванням пропозицій Державного департаменту щодо стратегії співробітництва з Україною обговорено під час зустрічі Прем’єр-міністра з віце-президентом США Джо Байденом.
Також Арсеній Яценюк провів зустріч із спікером Палати представників Конгресу США Джоном Бейнером, лідером більшості в Палаті представників Еріком Кантором та лідером демократів у Палаті представників Ненсі Пелосі.
Американські законодавці запевнили у своєму намірі консолідувати двопартійні зусилля для надання невідкладної, а також довготермінової допомоги Україні та уряду для проведення термінових реформ. Вони наголосили, що питання збереження територіальної цілісності й суверенітету України для членів Палати представників Конгресу принципове.
Українська сторона висловила сподівання, що найближчим часом у Конгресі буде ухвалено законопроект, який дасть змогу Україні за новою системою розподілу квот отримати додаткові 600 мільйонів доларів.
Крім того, у Вашингтоні глава уряду поклав квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку та поспілкувався із представниками української діаспори. А в Нью-Йорку біля Штаб-квартири ООН Арсенія Яценюка зустрів місцевий Майдан, активісти якого скандували «Слава Україні!», «Putin, hands off Ukraine!» Разом із Прем’єр-міністром майданівці Нью-Йорка заспівали Гімн України.
Відділ новин
«Урядового кур’єра»