Лариса КОНАРЕВА,
Інна ОМЕЛЯНЧУК,

«Урядовий кур’єр»

НЕГОДА. Погода цього літа — наче контрастний душ: то сонце пригріє, як у пустелі, що згадуєш про рятівні звички бедуїнів, то заллє дощем так, що на вулицях міста краще пересуватися на човні, ніж на авто. На штормові попередження ми вже навчилися реагувати, бо не звернеш уваги — можеш потрапити в халепу. І ось чергове попередження метеорологів про зниження температури та зливи з вітром не примусили довго чекати наслідків.

Ось так «погуляла» стихія на Рівненщині. Фото надане автором

Буревій, що котився країною протягом двох діб, тільки на Рівненщині в ніч із 26 на 27 серпня накоїв чимало лиха в 9 із 16 районів області. 95 населених пунктів знеструмлено повністю, ще 8 — частково. У Рівненському, Костопільському та Сарненському районах повалено сотні дерев і зірвано покриття в десятках житлових будинків. Найбільше стихія вирувала в селищі міського типу Клевань Рівненського району. В самому центрі містечка навіть багатовікові дуби виривало з корінням. За допомогою спецтехніки рятувальники МНС оперативно звільнили автодорогу. Дерева, що впали на житлові будинки,  розрізали бензопилами та стягли із покрівель великим краном. На одній із вулиць Клеваня дерево перекрило вхід до будинку, в якому проживала літня жінка. На щастя, вона не постраждала.

На Тернопільщині через сильний дощ та пориви вітру знеструмлені 29 населених пунктів. У місті Зборів частково пошкоджено покрівлі трьох житлових будинків та головного корпусу районної лікарні.

У зв’язку з погіршенням погоди і різким зниженням температури рятувальні служби МНС закликають відпочивальників у Карпатах та Криму утриматися від виходу в гірські масиви та дотримуватися відповідних заходів безпеки — не користуватися мобільним зв’язком під час грози, не ховатися від дощу під деревами, не купатися в морі під час шторму. І обов’язково реєструватися перед походом у гори чи катанням у морі на приватних плавзасобах, завчасно отримувати  інформацію про прогноз погодних умов на час подорожі.

До речі, саме суворе додержання правил безпеки під час стихійних лих дає змогу зберегти життя та здоров’я громадян. Про це нагадав і останній буревій у Японії: вітер, що налетів зі швидкістю 213 км на годину на один із японських островів, призвів до загибелі лише 5 осіб саме завдяки дисциплінованості японців та чіткій роботі спецслужб. До речі, у США зараз готуються до чергового випробування стихією — тропічний шторм «Айзек» ось-ось вдарить по узбережжю Мексиканської затоки. Очікують швидкості вітру до 150 км на годину. Після трагедії, якої сім років тому наробив буревій «Катрін», американці дуже суворо застосовують заходи безпеки і навіть вдаються до тюремного ув’язнення осіб, які порушують комендантську годину чи не протидіють евакуації з небезпечних районів. Так це було, наприклад, минулого року, коли тропічний шторм «Айрін» загрожував затопленню Нью-Йорка. Наслідок — 40 загиблих за три дні жахливої стихії у густозаселених районах західного узбережжя.