Північне сяйво, сонячна плазма, лють газів у туманностях: переможці фотоконкурсу Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.

Найдивовижніші фото об'єктів Всесвіту представлені фотографами з астрономії на Insight Investment 2020 року – престижний конкурс астрофотографії Королівської обсерваторії Грінвіч. Фото, які пропонує «Урядовий кур’єр», відібрали з понад 5000 світлин, надісланих з усього світу, кожна з яких – захоплююче свято краси нічного неба.

Дивіться знімки переможців у різних категоріях, які відібрало поважне журі.

Галактика Андромеда знаходиться від Землі на відстані понад два мільйони світлових років. Це фото перемогло у конкурсі, на ньому зображена сусідка Чумацького Шляху, занурена у море зірок. Завдяки ефекту зсуву нахилу , який дозволяє максимізувати фокус у центральній ділянці та розмити все інше. Французький фотограф Ніколя Лефоде створив цю ілюзію близькості, використовуючи деталі, надруковані 3D, для підтримки камери під прямим кутом до телескопа.

Ці дивні вогні, сфотографовані в арктичному небі, не є полярним сяйвом , хоча вони так чи інакше пов’язані з ним. Це кольорові хмари, створені індикаторними газами, що виділяються на різних висотах під час експерименту NASA AZURE ( експеримент з підняттям авроральної зони), в космічному центрі Andøya, Норвегія. Кадр є одним із найпопулярніших зображень у категорії «Люди і космос».

Теа Хатчінсон, молодий астроном-аматор, якому лише 13 років, отримав це складене зображення Сонця з двох фотографій: одна з тривалою експозицією для фотографування сонячних виступів, а інша, що зображує сонячний диск. Зображення сонячного диска було перевернуте, відтворене в помилкових кольорах, а потім злите із зображенням виступу на темному тлі. Дотепер ніхто не зображував Сонце в такому вигляді.

Коли британський фотограф Том Арчер натрапив на це самотнє дерево у засніженій Лапландії, він відразу відчув, що ідеальним предметом до фотографії буде супровід Північного сяйва. Тож він зачекав, поки небо відкриється, терплячи холод – 35 °C арктичної ночі. Через годину роботи камера почала замерзати, і Арчеру довелося завершити зйомку. Це фото займає друге місце в категорії «Аврора».

Повний Місяць височіє над найвищою вершиною гір Крконоше, на кордоні між Чехією та Польщею (1602 метри заввишки). Коли фотографія була зроблена в грудні 2019 року, лише за два кілометри від вершини, погода була ідеальною, і на безхмарному небі було безвітряно. Будівля зліва – це метеорологічна обсерваторія. Кадр є одним із найвидатніших у категорії «Наш Місяць». |

Цей портрет Сонця, одне з найпопулярніших фото в категорії, присвяченій нашій зірці, був отриманий завдяки телескопу з сонячним фільтром K-line кальцію, вузьким зрізом сонячного спектру в ближньому ультрафіолеті. Це фото дозволяє оцінити деталі нижньої хромосфери (частина сонячної атмосфери, яку видно лише кілька секунд на початку і в кінці сонячного затемнення), яка з’явилася без активних ділянок і сонячних плям. Фото було зроблено під час сонячного мінімуму 2019 року, фази низької активності нашої зірки, під час якої Сонце не показувало плям 281 день поспіль.

Чи можна заснути, коли ти маєш змогу провести ніч у пустелі? Німець Штефан Ліберманн зробив це фото, перебуваючи у Ваді-Рум, на просторі піщаних гір та глибоких каньйонів, вирізаних річкою, серед найбільш вражаючих краєвидів Йорданії. Хроматичний контраст з червоними дюнами робить зображення Чумацького Шляху ще більш вражаючим. ІІ місце у категорії «Небесні краєвиди». |

Пітер Уорд, автор цієї фотографії, живе в країні, де наслідки глобального потепління стали більш очевидними: Австралія, зруйнована пожежами у 2019 і 2020 роках . Щоб захистити нашу планету від глобального потепління, Уорд відредагував фотографію туманності NGC 3576, поки зірки не зникнуть, показуючи лише гази в помилкових кольорах. Результат, який посідає перше місце у категорії зірок та туманностей, нагадує колосальний небесний вогонь.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»