НЕМАЄ ЛИХА БЕЗ ДОБРА
Пригнічений настрій часом підштовхує до переосмислення світогляду й початку нового життя
Усе живе довкола нас реагує на зміну пори року: дерева скидають листя, тварини линяють чи впадають у сплячку. Людина — не виняток: ми відзначаємо перехід від літа до осені певним зниженням життєвого тонусу та уповільненням обмінних процесів. «У мене осіння депресія», — часом чуємо від друзів та знайомих, а іноді й самі страждаємо від пригніченого настрою. «В такому разі йдеться швидше не про депресію як захворювання, а саме про зниження тонусу — реакцію пристосування до змін геомагнітного поля», — заспокоює доктор медичних наук, лікар-психіатр Олена Хаустова.
Час переосмислити пріоритети
Отож осіння нудьга — це ще не депресія. Іноді треба просто виспатися, щоб повернути собі хороший настрій. Поширеної думки про те, що аж 20% населення нашої планети фатально підвладне депресії, фахівець не поділяє: такий діагноз є, проте навіть у психіатрії це поняття дуже різнорідне. Окрім того, існують і так звані депресивні симптомокомплекси, коли зміни в поведінці людини не досягають ступеня захворювання, але загалом уже мають елемент депресії. Бувають і тимчасові коливання настрою, пов’язані з психологічними чинниками. Тому в кожному конкретному випадку лише розмова з лікарем допоможе з’ясувати справжню причину вашого стану, наголошує фахівець.
Говорити про депресію як про захворювання слід лише тоді, коли два основні її симптоми — зниження настрою та неможливість отримати задоволення від того, від чого ви його одержували раніше, — тривають понад два тижні. Це вже привід звернутися до психолога або психіатра.
Проте, як кажуть, немає лиха без добра: навіть депресія часом може принести користь. Адже це можливість зупинитися та замислитися над своїми пріоритетами. В депресії є таке поняття, як аналітична румінація, коли людина подумки весь час перебирає події свого життя, переосмислює їх. «Це дає шанс розкласти їх по поличках і рухатися далі, як від нового старту. Депресія стирає оптимістичний глянець з подій, які сталися в житті», — пояснює Олена Хаустова. У такій ситуації не варто шукати порятунок в антидепресантах. Проаналізуйте натомість свій спосіб життя: не змінивши його, ви так чи так знову наступатимете на старі граблі й повертатиметеся до хворобливого стану.
А що, власне, сталося?
Цікаво, що кожен із нас володіє так званою емоційною пам’яттю, коли будь-яка життєва ситуація оцінюється з точки зору тих подій, що вже траплялися раніше. І ця оцінка не завжди адекватна. Тому якщо в житті регулярно стаються неприємні випадки, з якими ви не можете впоратися самотужки, є сенс обговорити це зі спеціалістом, аби напрацювати стратегію їх подолання.
Освоївши таку стратегію, можна спокійно подолати дрібні стреси, котрі вже не спровокують погіршення настрою. «Уявімо собі ситуацію: злива. На вулицю виходити не хочеться, до того ж ви отримуєте неприємну звістку. Відтак починаєте потихеньку сповзати в поганий настрій. Ось у цей момент і треба ввімкнути аналіз і запитати себе: «А що, власне, сталося? Таку погоду я вже бачила багато разів, і сонце лише ховається за хмарами, однак визирне знову. Щодо тієї звістки, яку я одержала, — щось схоже було того тижня й уже минулося». Якщо ви використаєте такий прийом вчасно, то не дозволите депресивній реакції розвинутися», — радить лікар, наголошуючи, що депресія з’являється тоді, коли людина сама готова відреагувати таким чином на життєві перипетії.
Отож ліквідувати треба саме цю готовність — але не шляхом боротьби із собою, що здатне лише виснажити людину. Живіть із задоволенням: не забороняйте собі продукти, котрі вам подобаються, ходіть у театр, кіно тощо. Тоді шанси залипнути в депресії набагато знижуються.
ПОРАДИ ФАХІВЦЯ
П’ять способів запобігти осінньому спліну
♦ СОНЦЕ. За нагоди намагайтеся максимально використати кожен ясний день. Саме зменшення інсоляції провокує погіршення настрою.
♦ ПОВІТРЯ. Навіть загазоване повітря міських вулиць приблизно в 20 разів краще, аніж кімнатне, кажуть дослідники. Тому не скнійте під час обідньої перерви в офісі — прогуляйтеся надворі.
♦ ЇЖА. Аби підвищити рівень серотоніну, відповідального за гарний настрій, не забувайте про банани, горіхи, м’ясо індички, яйця та молочні продукти. Всупереч поширеній думці про те, що депресію треба заїдати солодощами, в таких випадках, хоч як дивно, перевагу треба віддати кислій та гіркій їжі.
♦ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ. Невиснажливий спорт підвищить рівень «гормону радості» — ендорфіну та підніме тонус.
♦ СОН. Доросла людина повинна спати мінімум 6,5 години. До речі, зменшення сонячної активності восени провокує сонливість. Недосипання спричиняє виснаження організму та переїдання: брак сну призводить до дефіциту гормону насичення — лептину, що, в свою чергу, провокує погіршення настрою і збільшення ваги.