Ці 25 світлин Дмитра Козацького важать, вочевидь, більше, ніж багато томів того, що буде написано про цю дику війну ХХІ століття. Бо в кожній з них навіки зафіксовано мить надзвичайної мужності, нестерпного болю і водночас незламності українського духу. Тільки погляньте в очі наших захисників! Вони випромінюють світло. Навіть у тих, кого фізично знівечили ненажерливі рашисти. 

Виставку світлин «Азовсталь. Світло переможе» керівника пресслужби «Азову» Дмитра Козацького (позивний «Орест») відкрили в Рівному.

«Довго думали, де саме розмістити ці промовисті фотографії, зроблені в підвалах Азовсталі. Вирішили тут, на підземному поверсі торговельного центру «Злата плаза» в центрі міста. Щоб усі, хто пробігає мимо, бодай на мить зупинилися й замислилися», — каже автор ідеї рівненський фотохудожник Олександр Харват.

Завжди легкий на підйом Олександр миттєво організувався, щоб відкрити  (до речі, першу в житті Дмитра) виставку. Хлопець не професійний фотограф, це лише його захоплення. Але яке воно тепер безцінне!

Дмитра, який народився й виріс у Малині на Житомирщині, називають очима Азовсталі. Ці очі побачили й пережили вже так багато. Якщо психологи вважають, що кожному з нас війна додала 10—15 років, то скільки  йому та його побратимам? Нині вони в російському полоні: можна лише здогадуватися, через що доводиться проходити там. Принаймні, я щодня пишу листи й телефоную до Всевишнього, щоб це пекло на землі для двох із половиною тисяч наших нарешті скінчилося. І вони повернулися додому. 

Під обстрілами у підземеллі особливо цінуєш сонце — символ життя. Фото надала автор
Під обстрілами у підземеллі особливо цінуєш сонце — символ життя. Фото надала автор

«Стефанія» з підземель 

Пригадуєте, як під звуки ворожих обстрілів він із мирною усмішкою виконував «Стефанію»? Звісно, це бачила й чула і його мама Ірина Юрченко, яка три десятиріччя працює провідницею на Укрзалізниці. Вона поділяла страждання людей, котрі рятувалися від війни в евакуаційному потязі  Київ — Ужгород, хоч у цей час рашисти бомбардували її рідний Малин. І не давала собі жодної слабинки, коли мала змогу спілкуватися із сином. У її твердому голосі — тільки віра, надія та любов до своєї кровиночки й до України.    

Коли 2013-го студенти вийшли на Євромайдан, Дмитро залишив навчання за кордоном і повернувся в Україну. А невдовзі пішов служити в «Азов». Жив у Маріуполі, заочно вступив до Національного університету «Острозька академія» на політологію.

«Нещодавно на російському телебаченні сказали, що наша академія — кузня націоналістичних кадрів. Для нас це прозвучало як комплімент і висока оцінка роботи. Ми віримо, що новий навчальний рік розпочнемо із зустрічі із Дмитром, який відкриє в університеті свою нову виставку», — каже проректор академії Дмитро Шевчук.

«Немає сумніву, що ці фото ілюструватимуть підручники з історії України, скільки існуватиме наша держава. Тобто довіку. Подвиг  хлопців та дівчат з Азовсталі нарівні з найбільшими подвигами в історії України. І дуже хочеться, щоб усі вони швидше повернулися додому  живими. А в нашому відносно мирному житті не має бути жодного дня, коли ми не згадували б, яке пекло вже пройшли і досі проходять ці воїни. Про це маємо пам’ятати ми, про це має пам’ятати військово-політичне керівництво держави і визволити наших Героїв. Зі світлин Дмитра на нас дивляться очі його незламних побратимів. Очі, де немає й тіні сумніву в меті, за яку вони сплачують таку високу ціну», — сказав на відкритті виставки голова Рівненської обласної ради Сергій Кондрачук.

Дмитро з мамою
Дмитро з мамою

Сила народної дипломатії

Пригадуєте останній пост «Ореста» в соцмережах перед самісіньким відходом з Азовсталі? Він попросив надсилати його фотографії на різноманітні конкурси, щоб світ дізнався правду, щоб війна в Україні не щезла зі світових новин.

«Так-от, перша нагорода у Дмитра вже є. Це спеціальна відзнака і золота медаль 8-го міжнародного конкурсу Life Press Foto-2022, — демонструє член журі конкурсу Олександр Харват. — Тож з нетерпінням чекаємо на нього, щоб вручити відзнаки й висловити свою гордість та захоплення.  До речі, в Рівному виставка працюватиме місяць. Уже маємо запрошення привезти її зі Львова, Хмельницького, Одеси. Тобто люди хочуть бачити правду життя очима того, хто сам її пережив. І фотографія як елемент документалістики тут, як на мене, просто безцінна. Дмитро добре розуміється на цьому мистецтві, на свою камеру SONY знімає в мануальному режимі».

Олександр Харват щойно повернувся із Праги, де відкрив виставку про Україну. 102 фотографи попередньо надіслали світлини, найкращі з яких представили на виставці-продажі. Її організували за підтримки Посольства України в Чехії. Перші вісім світлин продалися на відкритті. Кошти, звісно, підуть на підтримку наших захисників. Тим часом власні світлини з Рівненщини (як наші виготовляють «бандерівські смузі», плетуть сітки й укріплюють блокпости) Олександр Харват представив на виставках у Польщі та Литві. 

Тобто кожен із нас може чимало зробити в цей зловісний для України час у своєму місті чи селі. Зазвичай саме прості люди — найефективніші дипломати. Те, що робимо ми, йде з глибин наших небайдужих незламних сердець.

Ці втомлені очі захисників Маріуполя завжди нагадуватимуть про неймовірну ціну нашої майбутньої перемоги
Ці втомлені очі захисників Маріуполя завжди нагадуватимуть про неймовірну ціну нашої майбутньої перемоги