ЕКСПОРТ
Україна за минулий рік продала специфічного товару майже на мільярд доларів
Про це днями повідомила Державна служба експортного контролю, оприлюднивши підсумки роботи в 2010 році державної компанії «Укрспецекспорт». З інформації, розміщеної на офіційному сайті Держекспортконтролю випливає, що портфель контрактів у 2010 році сягнув 956,7 мільйона доларів, що майже на 150 млн більше, ніж позаторік.
Головними покупцями української зброї нині є країни Африки, серед яких за обсягами закупівель лідирують Судан і Демократична Республіка Конго. Всього до Африки постачено 250 одиниць танків і бронетехніки. З них 100 танків Т-72 і 30 Т-55 отримала ДРК, а 60 танків Т-72М і 55 танків Т-55 — Судан.
До Конго також поставили по 12 артилерійських установок БМ-21 «Град», 122-мм САУ 2С1 «Гвоздика» і 152-мм САУ 2С3 «Акація», 36 гаубиць Д-30 і три 82-мм міномети, три тисячі гвинтівок, 10 тисяч автоматів Калашникова, 500 легких і 100 важких кулеметів, а також 1780 гранатометів усіх типів.
Крім цього, 26 штук 82-мм мінометів закупила Кенія, туди ж було поставлено близько 2,5 тис. одиниць легкої і важкої автоматичної зброї.
Певна річ, навіть з відкритого переліку, розміщеного в Інтернеті, зрозуміло, що наша держава не на провідних ролях на цьому ринку. Зокрема за висновками Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру, ще два роки тому Україна вилетіла з десятки провідних експортерів зброї. Київ, на думку західних фахівців, розгубив партнерів.
Як зазначив у коментарі одному з телеканалів голова правління науково- виробничого підприємства «Сатурн», що спеціалізується на виробництві високотехнологічних систем зв’язку, радіометрії, телекомунікацій, радіолокації тощо Володимир Чміль, якщо ситуація в країні не зміниться, то падіння участі вітчизняних підприємств у цьому ринку триватиме, і за кілька років ми взагалі випадемо з пулу держав, які заробляють гроші на озброєнні.
Особливі надії у цьому зв’язку покладалися на співпрацю з країнами Близького Сходу. І передовсім з Іраком. Зокрема у рамках першої угоди масштабного «іракського контракту» Україна зобов’язалася поставити Багдаду шість військово-транспортних літаків Ан-32 київських літакобудівників, а також кілька бойових вертольотів Мі-8.
На початку року Багдад вже погрожував санкціями щодо України на суму 9 мільйонів доларів за зрив цих поставок. Хоча потім, отримавши запевнення, що ситуацію вдасться виправити, відмовився від претензій.
Водночас, хоч зброя товар і ходовий, та не все так райдужно з перспективою виручки за нього. Приміром голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін заявив минулого тижня на прес-конференції, що іракська сторона не розрахувалася за поставлені 26 машин БТР-4, машини технічного обслуговування і тренажери для екіпажів, вироблені в Україні у рамках того ж «іракського контракту» державним підприємством «Завод ім. Малишева».
Однак, попри все, українські виробники справно виконують умови контракту, адже розуміють наскільки важливою для держави є ця угода. А що підприємство нині числиться на Харківщині серед боржників з виплати заробітної плати, то з того майже мільярда, який вторгувала Україна минулого року, харківським виробничникам нічого не перепаде.