Миргород на Полтавщині відомий у світі не тільки як знаменитий курорт, а й як місто, відкрите до всього нового й прогресивного, де реалізують багато міжнародних пілотних проєктів. Особливий прогрес у різних галузях господарювання й життєдіяльності в Миргороді відчули завдяки децентралізації. Про нові можливості міської громади й реформи «Урядовому кур’єру» розповів Миргородський міський голова Сергій СОЛОМАХА.

— Сергію Павловичу, ви казали, що хочете зробити Миргород туристським центром країни.

— Це одне із ключових завдань міської влади. Постійно здійснюємо його промоцію: створили віртуальні 3D-тури центральними вулицями Миргорода з показом об’єктів історико-культурної спадщини та туристсько-рекреаційної інфраструктури на нашому офіційному вебсайті.

Підвищенню якості презентації туристично привабливих локацій в інтернеті, кількості відпочивальників та гостей міста сприяють і панорамні фото та віртуальні тури на гугл-мапі.

Всебічно вдосконалюємо туристично-рекреаційну інфраструктуру. Активізували кластеризацію роботи суб’єктів господарювання туристично-рекреаційного бізнесу. Підготували план місцевого економічного розвитку цього бізнесу в межах реалізації європейської ініціативи «Мери за економічне зростання». Торік провели вісім фестивалів, з них два міжнародні і три всеукраїнські. Наймасштабніші — фестиваль національних культур «Місто миру збирає друзів», X фестиваль грузинської культури в Україні й VI всеукраїнський ковальський фестиваль ножових майстрів, присвячений пам’яті загиблих у зоні АТО українських майстрів-ковалів.

На мультикультурне дійство «Місто миру збирає друзів», яке відбулося у День міста, до нас уперше прибули дипломати з багатьох країн, керівники національних спільнот, творчі колективи міст-побратимів Миргорода й танцювальні та вокальні гурти більш ніж 20 національностей.

— Чи став Миргород велосипедним містом?

— Ще ні, але справді, згідно з підрахунками, за годину в центрі Миргорода велосипедистів проїжджає більше, ніж у Львові чи Києві, хоч у нас менше населення. Тому активно розбудовуємо велоінфраструктуру. Разом з експертами з Асоціації велосипедистів Києва за грантової підтримки розробили й затвердили на сесії велоконцепцію міста. Залучили 500 тисяч гривень з обласного бюджету й 5 мільйонів гривень з державного на будівництво велодоріжки на вулиці Гоголя.

Проводимо постійну промоцію велосипеда як екологічного й економного виду транспорту, креативні велопаради.

— Наскільки якісні транспортні послуги отримують миргородці?

— Пасажирська транспортна мережа в нас складається із 22 автобусних маршрутів, на яких працює 29 автобусів. Європейські партнери допомогли нам налагодити GPS-моніторинг міського пасажирського транспорту, обладнати зупинки інформаційними табло.

Є нагальна потреба створити комунальний автопарк для забезпечення пільгового проїзду, підвезення учнів до школи, перевезення у вечірній час. Поки що компенсуємо з міського бюджету витрати приватним перевізникам, які займають монопольне становище на ринку пасажирських перевезень. Актуальним для міста залишається запровадження електронних квитків для пільгових категорій населення.

— Як у Миргороді проходить адміністративно-територіальна реформа?

— На Полтавщині ми першими звернулися до представників сільських громад із пропозицією приєднатися до міста й стати миргородською громадою. Десятьом сільським радам було направлено офіційні листи. Але не всі вони готові до об’єднання.

Запропонували їм муніципальну співпрацю в межах проєкту міжнародної технічної допомоги ПРОМІС. Разом з Вовнянською, Гаркушинською, Дібрівською, Зубівською, Петрівцівською, Попівською, Слобідською, Хомутецькою, Шахворостівською і Ярмаківською сільськими радами розробили й затвердили стратегію розвитку Миргородського субрегіону на період до 2028 року. Фактично склали спільний план дій для нової територіальної громади.

— А які у вас реалізовані міжнародні проєкти із благоустрою?

— Місто задіяне у багатьох відповідних проєктах. Найвартісніший з них — проєкт USAID «Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород» (20 мільйонів гривень), у межах якого проведено реконструкцію котельні.

У співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ реалізували проєкт «Енергоефективна реновація дошкільного навчального закладу № 5 «Сонечко». Знизили споживання теплової енергії в будівлі ДНЗ на 47%. Упроваджуємо два грантові проєкти на виготовлення документації з реконструкції будівлі Миргородської гімназії імені Т.Г. Шевченка тощо.

— Чи вдається вам залучати в економіку міста інвестиції?

— У нас створено сприятливі умови для інвесторів. Плідно співпрацюємо з Північною екологічною фінансовою корпорацією NEFCO. Нещодавно реалізували масштабний комплексний проєкт у галузі теплопостачання вартістю близько 700 тисяч євро. У співпраці з іншою організацією (Угода мерів) реалізуємо ще один, вартістю більш як мільйон євро.

Беремо участь у Надзвичайній кредитній програмі для відновлення України, яку фінансує Європейський інвестиційний банк. Її коштом реконструюємо історичні будівлі.

Співпрацюємо з Державним фондом регіонального розвитку, ЄС/ПРООН для ОСББ міста, Угодою мерів та Асоціацією енергоефективних міст України, Фондом держенергоефективності, впроваджуємо енергосервісні контракти й інше.

— У вашому місті відкрили перший на Полтавщині ЦНАП. Його вже, мабуть, треба модернізувати?

— Ми це вже зробили: розширили приміщення, тому що у ЦНАПу додалося повноважень, осучаснили його. Нині він надає більш як 170 адміністративних послуг, зокрема 10 послуг районної державної адміністрації. До речі, в області ми першими об’єднали міський і районний ЦНАПи. Торік у повному обсязі запрацював електронний сервіс Державного земельного кадастру.

Встановили у ЦНАПі обладнання для оформлення та видачі біометричних закордонних паспортів громадянам України та паспортів громадян України у вигляді ІD-картки. Забезпечили умови для осіб з обмеженими фізичними можливостями та осіб з малими дітьми. За грантові кошти закупили туди нові меблі, комп’ютерну техніку, стелажі для архівної кімнати, встановили електронну чергу. І нині це один з найкращих ЦНАПів в області.

— Півтора року тому громада Миргорода взяла під опіку первинну систему медицини, планували збільшити кількість ФАПів у мікрорайонах.

— За цей час ми зробили медичні послуги значно доступнішими для містян. Створили комунальне некомерційне підприємство «Миргородський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», на утримання якого торік надали з міської скарбниці 4,7 мільйона гривень, у всіх мікрорайонах облаштували амбулаторії сімейної медицини. Таких сучасних медичних закладів сім. При амбулаторіях є денні стаціонари, і це зручно для людей, адже там створено належні умови для виконання певних маніпуляцій.

У цьому році плануємо реалізувати проєкт-переможець громадського бюджету Миргорода: встановити обладнання УЗД. Щоб якісне безплатне УЗД-обстеження могли проходити всі жителі міста, незалежно від того, з яким сімейним лікарем підписано декларацію.

Миргородський міський голова Сергій Соломаха (праворуч) розуміє переваги сімейної медицини. Фото надав автор
Миргородський міський голова Сергій Соломаха (праворуч) розуміє переваги сімейної медицини. Фото надав автор

— Чи виконало місто програму «Питна вода Миргородщини», розраховану на період до 2020 року?

— Так. Побудували 9 кілометрів вуличних водогонів, проклали труби до 50 будинків пільгових абонентів користувачів вуличних колонок, відремонтували 21 колодязь. І тепер набагато більше містян мають доступ до якісного централізованого водопостачання. На ці роботи використано 1,8 мільйона гривень грантових коштів, 2,3 мільйона гривень з міського бюджету й ще майже 200 тисяч гривень надали члени громади.

Торік почали капітально ремонтувати зливово-каналізаційну мережу на вулиці Комарова, орієнтовна вартість ремонту якої становитиме 2 мільйони 600 тисяч гривень, і в цьому році плануємо завершити роботи.

— Які завдання вирішуватимете у найближчій перспективі?

— Передовсім ті, які визначено Програмою соціально-економічного розвитку громади й Стратегією Миргородського субрегіону. І надалі капітально ремонтуватимемо міські дороги й тротуари, займатимемося благоустроєм, проєктною діяльністю, розвиватимемо туристичний напрям. Дуже хочеться, щоб життя у нашій громаді було комфортним, а громадяни — щасливими й забезпеченими.

Олександр ДАНИЛЕЦЬ,
«Урядовий кур’єр»

Миргородський міський голова Сергій СОЛОМАХА
Миргородський міський голова Сергій СОЛОМАХА

ДОСЬЄ «УК»

Сергій СОЛОМАХА. Народився у травні 1961 року в селищі Комишня Миргородського району Полтавської області. Закінчив з відзнакою природничий факультет Полтавського педінституту імені В.Г. Короленка (учитель біології та хімії), факультет економіки та менеджменту Полтавської державної аграрної академії (менеджер організацій). Трудову діяльність розпочав у 1983 році в Червонозаводській середній школі №2. 1985-го після служби у ЗС переїхав до Миргорода. Викладав хімію, працював заступником директора школи, заступником начальника відділу освіти міськради.

2002 року його призначено заступником Миргородського міського голови.

Із 31 жовтня 2010-го — Миргородський міський голова.