ЗАХОПЛЕННЯ

Житомирянин Федір Євтушенко зібрав унікальну колекцію, варту створення музею

Ми зазвичай не замислюємося над тим, якими інструментами колись користувались ковалі, шевці, стельмахи, бондарі, шорники, гутники, бортники, димники, кушніри і фахівці ще багатьох нині вже забутих професій. Між тим, одних лише різновидів звичайнісінької сокири у колекції житомирянина Федора Євтушенка налічується кілька десятків.

Нині у Федора Євтушенка 105 екземплярів унікальних сокир, а їх колекціонування дало поштовх серйозному вивченню історії техніки та світу давніх інструментів.

Навряд чи в Україні знайдеться хоч десяток фахівців, які зуміють пояснити призначення зібраних ним різних молотків. Тут є забуті зразки для насічки робочих поверхонь жорен, виготовлення кінської збруї, стельмашування і бондарства.

Ще один предмет особливої гордості колекціонера -старовинні вимірювальні прилади, які, попри понад столітній вік, до сьогодні як нові. Серед них - особистий кишеньковий штангенциркуль головного архітектора міста Мукачева. А зроблений у 1910 році англійцями тахометр, за словами Федора Володимировича, регулярно позичають виробничники і сьогодні.

Навряд чи ще десь, крім Житомира, нині можна побачити попередника сучасних паяльників, в якому "нагрівальним елементом" служать попередньо розжарені на вогні спеціальні металеві вкладиші-пластини, і прародичів сучасних електричних плойок. Втім, не меншу цікавість викликають і гасові "всепогодні" лампи для залізничників і поліцейських - з трикольоровим "семафором" і можливістю приховувати світло, і старовинний ручний пристрій для обсмажування кавових зерен з одночасним їх перемішуванням, і спеціальні міні-міхи для видування пилу з "нутра" піаніно. Всі вони врятовані для історії.

Федір Євтушенко прагне зробити зібрані ним "скарби" якомога доступнішими для огляду. Нині експозиція розміщується у кількох кімнатах на очолюваному ним виробничому підприємстві. В найближчих планах ентузіаста - облаштування повноцінного музею старовинних інструментів із діючою копією давньої кузні, в якій повітря до горну подаватимуть... справжні австрійські міхи кінця ХІХ століття.

Проект майбутнього "Ремісничого двору" може стати справжньою "родзинкою" для небайдужих до історії гостей Євро-2012, що проїжджатимуть через Житомир. Втім, сам Федір Євтушенко насамперед мріє, щоб створений ним музей став місцем паломництва школярів і студентів, бо без прищеплення юним інтересу до техніки і її історії годі сподіватись, що професії кваліфікованого робітника і талановитого інженера стануть престижними у суспільстві.