ПІД КОНТРОЛЕМ
Масштаби зловживань у вугільній галузі пропорційні масштабам капіталовкладень
Схеми, до яких вдаються махінатори, різнопланові. Приміром, навесні минулого року співробітники СБУ виявили масштабне завищення обсягів вуглевидобутку на одному з підприємств галузі задля отримання бюджетних дотацій за статтею «Державна підтримка на часткове погашення витрат із собівартості вугільної продукції». Оперативники встановили: протягом 2008—2009 рр. на шахті завищували обсяги добового видобутку вугілля і його якісні показники. Перевірка засвідчила, що реальна зольність гірничої маси на складах шахти сягає 78%, хоча за документами вона становить 55—59%. Саме вугілля некондиційне, збагаченню не підлягає і не може бути взятим на бухгалтерський облік. На підприємстві виявлено нестачу приблизно 27 тисяч тонн рядового вугілля на суму понад 32 млн гривень. Завдяки вчасним діям правоохоронців схему розкрадання державних коштів перекрито. Суд уже оголосив обвинувальний вирок у цій справі.
Та звиклі до легкої наживи ділки шукають нові способи незаконного збагачення. Нещодавно співробітники СБУ ліквідували кримінальне формування, до складу якого входили посадовці державної шахти: начальник дільниці завантаження і його заступник. У змові з бізнесменом за три місяці вони вкрали вугілля більш ніж на 800 тис. грн.
Діяти почали влітку, застосовуючи схему подвійних крадіжок. Для цього правопорушники самостійно встановили на одній з дільниць обладнання для вуглезбагачення і з його допомогою знижували зольність вугілля, призначеного для розкрадання, тобто підвищували його якість і ціну. При цьому в супровідних документах рівень зольності значно занижувався, а також вказувався інший одержувач — підприємство, з яким шахта мала офіційні договірні відносини. Із цією накладною вантажні автомобілі вивозили вугілля із шахти двічі, причому обидва рази на промисловий майданчик «своєї» фірми. У цій справі слідство ще триває.
У суді також перебувають матеріали про ще одну кримінальну оборудку. За справою проходить ціла група керівників: колишній директор шахти, заступник директора і двоє начальників ділянок. Свого часу вони організували демонтаж і видачу на поверхню із законсервованої лави гірничошахтного устаткування. Понад 100 одиниць секцій механічного кріплення, скребковий конвеєр, вугільний комбайн не були поставлені на бухгалтерський облік. Їх просто розібрали, вивезли на приватні майданчики і як металобрухт продали за готівку.
За ініціативою СБУ фінансово-господарську діяльність шахти перевірили фахівці КРУ Мінвуглепрому та КРУ в Луганській області, які підтвердили: держпідприємству завдано збитків у розмірі 3,2 млн грн.
Загалом лише протягом 2011—2012 років у Луганській області за напрямком захисту економічних інтересів держави Службою безпеки України повернуто до державного бюджету майже 55 млн грн, а підприємствам, організаціям та установам державного сектору економіки — фінансово-матеріальних цінностей на суму приблизно 57 млн грн.