ДОКАЗ
Факт виплати грошей потрібно засвідчувати платіжними документами
Після того, як із сумою аліментів розібрались, юристи радять звернути увагу на те, як саме виплачуються ці гроші. Найпростіше прийти до колишньої дружини і віддати їй аліменти. Так би мовити, з рук у руки. Проте так робити не те що не варто, а подекуди небезпечно. Оскільки факту передачі грошей ніде і ніким не зафіксовано. А покладатися на чесність колишньої дружини не варто. Адже є ймовірність, що через якийсь час колишня подасть у суд і чоловік буде змушений повторно заплатити аліменти.
— Щоб уникнути таких ситуацій, радимо фіксувати факт передачі аліментів, — розповідає правник Юрій Мокрий. — Найкраще аліменти переказувати поштою чи на особистий рахунок дружини чи дитини в банку. Проте обов’язково потрібно вказати призначення платежу, тобто аліменти на прізвище, ім’я, по батькові та рік народження дитини, якій призначено гроші. Не забути слід і про період, за який переказуються аліменти.
Також колишнє подружжя може піти до нотаріуса й укласти угоду, в якій прописується не лише сума аліментів, а й конкретне число місяця, коли саме їх повинні виплачувати. В угоді можна передбачити й кількість побачень батька з дитиною або прописати, з ким нащадок проводитиме відпустку.
Інколи передача аліментів засвідчується розпискою. У крайньому разі можна передавати аліменти у присутності свідків. Проте якщо жінка вирішить повторно «здерти» аліменти з колишнього, то чоловік, не маючи паперових «свідків», не зможе довести свою правоту. Навіть попри те, що він утримував кілька років не лише дитину, а й колишню дружину, яка ніде не працювала. Хоч об’єктивних причин для сидіння вдома й не було.
— Звісно, вибудовуючи позицію захисту в суді, можна акцентувати увагу на тому, що дружина не працює, на відміну від екс-чоловіка і запитати у неї, за які саме кошти оплачений дитсадок, лікування, гуртки, які відвідувала дитина. І так намагатися довести, що батько надавав кошти на утримання дитини. Звичайно, така позиція буде відносною і суб’єктивно сприйматиметься судом. До того ж, якщо дружина в суді повідомить, що кошти їй давали близькі та рідні й надасть відповідні підтвердження, то довести протилежне буде складно, — акцентує увагу на такому нюансі Юрій Мокрий. — Якщо жінка налаштована отримати кошти і йтиме до переможного кінця — в неї є всі шанси виграти суд. Тож в результаті чоловік повторно заплатить аліменти за минулий час, однак виключно за умови, якщо жінка подасть суду докази того, що вона вживала заходів щодо одержання аліментів із чоловіка, але не могла їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.