Раніше процедура закупівлі газу відбувалася шляхом переговорів, які тривали майже два тижні. Нині відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» бюджетні установи та організації мають право вільно обирати постачальника природного газу. Водночас це унеможливлює проведення переговорної процедури закупівлі через конкуренцію на ринку природного газу.

Враховуючи довготривалість самої процедури та ймовірну невизначеність з вибором переможця, досить проблематично укладати договори на початку року та забезпечувати безперебійне постачання газу посеред опалювального сезону.

Більшість бюджетних установ та організацій області вже отримали попередження про припинення газопостачання. Аби дотриматися вимог закону, заклади розпочали конкурентну процедуру закупівлі газу для опалення. Однак цю процедуру не могли завершити через особливості застосування законодавства у сфері здійснення закупівель. Оскільки, по-перше, процедура відкритих торгів може тривати до трьох місяців, по-друге, з об’єктивних причин, які не залежать від замовника, торги з першого разу можуть узагалі не відбутися.

— Обласна адміністрація неодноразово направляла листи до Мінекономрозвитку та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузях енергетики та комунальних послуг з проханням розглянути питання термінового внесення відповідних змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель», — пояснив начальник управління ЖКГ облдержадміністрації Сергій Демиденко. — Це б дало змогу в межах правового поля у перехідний період, до укладання договорів на 2016 рік за результатами проведення конкурсних торгів, застосовувати переговорну процедуру закупівлі природного газу. Законопроект щодо внесення змін до цього механізму вже перебуває на розгляді Верховної Ради України.

Цими днями перший заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль провів нараду з керівництвом ПАТ «Черкасигаз», керівниками підрозділів освіти, медицини, ЖКГ, соціального захисту, державного казначейства. Як зазначалося на нараді, бюджетні установи можуть продовжити дію угод на постачання газу до визначення переможців відкритих торгів на суму, яка не перевищує 20 % попереднього обсягу.

Обласна влада прагне стабілізувати ситуацію з опаленням комунальних закладів. Чи вдасться?