ПРОДБЕЗПЕКА

Купувати краще перевірене молоко

Останнім часом, коли виробники масово почали додавати в свою продукцію різноманітні й не дуже корисні добавки, багато споживачів почали скуповуватися на базарах. Наївно вважаючи, що там їм продадуть справді якісну домашню продукцію. Проте, як свідчать дослідження, селяни, які реалізують начебто свою продукцію, навчились її фальшувати. Звісно, вони не додають у коров’яче молоко пальмову олію, але те, що підмішують, кориснішим його не робить. Приміром, «збагатити» коров’ячий продукт содою чи аміаком ще й як можуть. Адже ці домішки уповільнюють процес скисання. Тож ситуація навколо так званої домашньої кисломолочної продукції далеко не найкраща, причому по всій Україні.

— Ми неодноразово перевіряли продукцію, куплену на базарах. Так, у 2011 році в Києві придбали молоко, сметану, сир для тестування, результати цього дослідження виявилися неприємними. Тоді в ній були виявлені небажані мікроорганізми, — розповідає президент центру споживчих експертиз «Тест» Валентин Безрукий. — А вже наприкінці 2011 року проводили дослідження молока із Чернігівської області. Тоді перевірили два зразки домашнього молока, і обидва мали серйозні проблеми з мікробіології, власне, смак теж не такий як слід.

Цього разу фахівці зацікавились якістю молока, яке продається в Одесі на відомому ринку «Привоз». Надалі подібні дослідження планується провести ще в кількох областях України. Отже, у цьому південному курорті було куплено чотири зразки домашнього молока і стільки ж сиру. Кисломолочну продукцію перевірили за фізико-хімічними і мікробіологічними показниками.

І знову результати дослідження на мікробіологію неприємно вразили. Хоча сальмонелу і антибіотики не виявили, але кишкова паличка була в усіх зразках.

— Результати перевірки порівняли з нормами для пастеризованого молока, оскільки лише при дотриманні цих показників продукт вважається безпечним, — переконує Валентин Безрукий. — Принаймні цього разу жирність була на достойному рівні.

Щодо сиру «від бабусь», то тут ситуація теж ризикована. По-перше, жирність цього продукту як для домашнього занизька. У трьох зразках вона склала 8,4%, 8,8% і 9,5%, хоч звичайна жирність магазинного 9%, але в супермаркетах трапляється сир з 15% жирністю. Один зразок з Одеси мав жирність лише 4%, проте він продавався як знежирений.

По-друге, в усіх зразках сиру виявили кишкову паличку, а це свідчить, що його їсти в сирому вигляді не слід.

— В українських реаліях здорове харчування неможливе без вживання молочних продуктів, — наголошує головний позаштатний дієтолог МОЗ України Олег Швець. — Загалом протягом дня бажано вживати три порції молочних продуктів. Проте перед тим, як споживати кисломолочні продукти, потрібно переконатися в їх  безпечності. Тому купувати краще перевірене і безпечне молоко в торговельній мережі.