ВІТАМІННИЙ РАЦІОН. За словами лікарів, пшоняна каша обов'язково повинна бути присутня у раціоні жінок та жителів екологічно неблагополучних районів. Звичайна пшоно допомагає боротися з ознаками старіння і сприяє виведенню з організму токсинів і важких металів.

Якщо ви досі не можете увійти в робочий ритм після новорічних канікул, зверніть увагу на пшоняну кашу. Пшоно – дешева крупа, якої повно в будь-якому продуктовому магазині. Але для організму вона просто криниця корисних речовин. Одна з особливостей пшоняної каші в тому, що вона виводить з організму залишки ліків, шлаків, токсинів, важких металів, і тому особливо необхідна жителям великих міст, екологічно забруднених територій. Лікарі вважають, що пшоно обов'язково повинно входити в їх раціон.

Пшоно добре засвоюється організмом, його рекомендують вживати при хворобах серця, печінки і травної системи, діабеті. Пшоно служить прекрасним засобом для профілактики дисбактеріозу та відновлення здорової мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Воно знижує холестерин і зменшує ризик захворювання атеросклерозом, очищаючи судини. У пшоняної каші є незамінні амінокислоти, вітаміни В1, В2, В5, вітамін РР, магній, калій, залізо, марганець, мідь, фтор, фосфор. Пшоно багате кремнієм - найважливішим, поряд з кальцієм, матеріалом для будівництва кісток.

Таким чином, регулярне вживання пшоняної каші посприяє гарному стану волосся і зубів, кольору обличчя, вбереже від ранніх зморшок і передчасного старіння. Але в будь-якому випадку важливо пам'ятати, що каші знаходяться приблизно на кордоні між «корисними» і «помірними» продуктами харчування по насиченості глюкозою. Бажаючі схуднути не повинні їсти каші занадто часто і занадто великими порціями.

UBR