Вчені з'ясували, що ще один різновид комах може зникнути через глобальне потепління. Але для звичайних людей це навпаки добре, оскільки мова йде про муху цеце, що є переносником найнебезпечніших для життя хвороб.

У Зімбабве повідомили про різке скорочення особин цього виду. Селяни, які займаються розведенням худоби, майже перестали скаржитися на укуси комах. Раніше фахівці були впевнені, що мухи гинуть виключно через посух і підвищення рівня світового океану.

Як виявилося, розмноженню цеце перешкоджає сильна спека. За минуле чверть століття, середньорічна температура збільшилася на 1 градус, а в листопаді (самому спекотному місяці) стало тепліше на 2 градуси за Цельсієм. Разом з цим, ще в 90-му році минулого століття на одній тварині можна було виявити понад 50 отруйних мух, а рік тому вдалося знайти лише одну.

З цієї причини зменшилася кількість заражень сонною хворобою. Це захворювання без належного лікування призводить до смерті, вони викликається паразитами, які проникають у нервову систему і мозок.

Укус мухи цеце залишає на шкірі виразку червоного кольору. Через кілька тижнів спостерігається підвищення температури, пухлина в лімфатичних вузлах, виникнення больових відчуттів у м'язах і суглобах, а також напади дратівливості. Людям, які зазнали зараженню, стає складно говорити і рухатися, у них плутається свідомість і з'являються конвульсії.

Врятувати зараженого може лише інтенсивна терапія, проте здоров'ю хворого у будь-якому випадку буде завдано істотної шкоди. Згідно з інформацією ВООЗ, за п'ятнадцять років кількість зареєстрованих випадків зараження знизилося з 37 тисяч до 2800. За прогнозами організації з недугою остаточно буде покінчено через 12 років.

За словами одного з місцевих селян, ще дванадцять років тому досить велика кількість корів гинуло через укуси цеце, але сьогодні вони вже в безпеці, так як мухи практично зникли.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»