Кажуть, що нормальною температурою тіла вважається не тільки 36,6°, але й... 37. Та як знати, коли це – норма, а коли – перший дзвiночок про те, що в органiзмi запальний процес i треба якнайшвидше обстежитись?

Пропонуємо розмову з Іриною Федак, головним позаштатним терапевтом області в газеті «Експрес».

– Яку температуру тіла вважають нормальною і чому?

– 36,6° – це середня температура тіла. Але є люди, які все життя мають дещо понижену температуру, скажімо, до 36,2°. І, навпаки, у декого постійно на градуснику 37°, та при цьому людина себе нормально почуває і в неї немає жодних ознак запального процесу. Дуже часто люди приходять на прийом до лікаря і кажуть, що в них висока температура, а насправді вони не вміють її правильно визначити.

– А як треба?

– По-перше, температуру не можна міряти одразу ж, якщо ви зайшли з вулиці в приміщення. Слід спершу роздягнутися, сісти, відпочити. Бо це цілком нормальна реакція організму, коли при фізичних навантаженнях, рухах, зміні температурного середовища температура тіла може трішки підвищуватися. До речі, 37° може набігти тоді, коли люди не вдягаються відповідно до погоди, і організм на це реагує, бо перегрівається. А також тоді, коли людина пережила інтенсивний емоційний стрес (тоді можна випити заспокійливе чи змінити свій стиль життя, і температура повернеться до норми).

– Але якщо на градуснику тривалий час ( місяць і більше) температура тіла 37°, на що слід звернути увагу?

– Найпершою ознакою нездоров'я, крім підвищеної температури, може бути незначна, легка мерзлякуватість. Так проявляються хронічні риніти, тонзиліти, фарингіти, які в буденному житті ніби не приносять людині дискомфорту або ж вона вже давно має такі симптоми і на них не зважає, бо живе з ними кілька місяців чи навіть років. Але цей процес поступово переходить у хронічний, що і супроводжується підвищенням температури до 37° градусів. Також така температура може бути проявом прихованої форми пневмонії чи навіть початковою ознакою туберкульозу. Крім того, так можуть сигналізувати про себе ревматичні хвороби чи ревматизм серця, захворювання нирок – особливо після перенесеного грипу чи ангіни.

– А які ще недуги спричиняють температуру 37°?

– Також на температуру 37° варто звернути увагу жінкам, і обов'язково проконсультуватися у гінеколога. Температура 37 може вказувати й на пухлинні процеси в головному мозку. Бо в мозку є центр, який відповідає за її регуляцію, і коли в ньому розвивається пухлина – терморегуляція порушується. Тож не варто ігнорувати температурою 37°. Зволікання призводить до хронічних хвороб, а потім – і до ускладнень.