ФЕМІДА. Статті «Аби іншим не кортіло» немає не лише у французькому, а й, мабуть, у будь-якому іншому законодавстві. Однак саме таке негласне формулювання можна зробити девізом «процесу року» у П’ятій республіці.
Учора розпочався суд над колишнім президентом Франції Жаком Шираком, якого звинувачують у незаконному фінансуванні своєї партії в період перебування на посаді мера Парижа у 1977-1995 роках. Обвинувачення в корупції висунуто за двома статтями щодо виплат членам його партії «Об’єднання на підтримку республіки» за роботу на державних посадах, яких не існувало. Як відомо, саме з цього крісла впливовий французький політик пересів у президентське, а разом з переїздом до Єлісейського палацу набув імунітету від судового переслідування.
Втрата пам’яті не звільняє від відповідальності? Фото з сайту france-info.com
Цікаво, що двадцять другим президентом країни Жак Ширак став 17 травня 1995 року в результаті другого, вирішального туру голосування, а вже в одній зі своїх перших промов вдячний за вибір французькому народу новий лідер зазначав: усі біди місцевої економіки від того, що у державних фінансах панує повний безлад… і єдине, що поки що навчилися робити влади при виникненні проблем, — це збільшити державні витрати. Саме він запропонував фінансову реформу, що передбачає спрощення податків з метою стимулювання економічної активності та проведення ретельної перевірки всіх витратних статей держбюджету.
Найімовірніше, інтереси Ширака у суді представлятимуть адвокати, оскільки 78-річний політик, який пережив мікроінсульт, страждає на провали в пам’яті. Щоправда, у деяких юристів виникають сумніви, чи визнають Ширака підсудним. Разом з ним на лаві підсудних можуть опинитися ще кілька екс-чиновників – два колишніх начальники його канцелярії Мішель Руссо і Ремі Шардон, онук колишнього президента країни Шарля де Голля Жан, а також Франсуа Дебре, брат чинного голови Конституційної ради Франції.У свою чергу екс-президент відкидає всі звинувачення, однак, якщо його визнають винним, йому загрожує до 10 років ув’язнення і штраф у розмірі 150 тисяч євро.
Зазначимо, що вперше після того, як судили маршала Філіпа Петена, звинуваченого в державній зраді під час Другої світової війни, колишній лідер Франції постає перед судом. Щоправда, торік мерія Парижа відкликала цивільний позов щодо Жака Ширака після того, як отримала від колишнього президента і партії чинного президента Ніколя Саркозі «Союз за народний рух» понад 2,2 мільйона євро. Тож нову судову хвилю деякі експерти схильні пов’язувати з наближенням президентських виборів у Франції.