Роботу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі необхідно посилити. Про це заявив міністр закордонних справ Павло Клімкін під час спеціального засідання постійної ради ОБСЄ, яке відбулося у Відні, повідомляє прес-служба МЗС.

У 2016 році головування в ОБСЄ на себе перебрала Німеччина. У своїй заяві Павло Клімкін запевнив у підтримці України зусиль головування Берліна, спрямованих на гарантування безпечного майбутнього у регіоні ОБСЄ. Український міністр високо оцінив принципову позицію Німеччини щодо дій Росії, яка полягає у категоричному неприйнятті намагань Москви змінити кордони в Європі силовим шляхом. Глава зовнішньополітичного відомства також привітав наміри Берліна зосередитися на забезпеченні мирного врегулювання конфлікту в Україні, спричиненого російською агресією. Цей напрям визначено одним із ключових пріоритетів головування Німеччини в ОБСЄ на цей рік.

«Оскільки ситуація на Донбасі й досі крихка, а зусилля України з виконання мінських домовленостей досі не підтримано аналогічними кроками РФ та проросійських бойовиків, потрібно посилювати роботу Спеціальної моніторингової місії  ОБСЄ на Донбасі», — наголосив Павло Клімкін. Серед найважливіших завдань, які потребують посередництва ОБСЄ, — всеосяжне припинення вогню, відновлення контролю над українсько-російським кордоном, звільнення всіх українських полонених та заручників, проведення місцевих виборів у окремих районах Донбасу згідно з українським законодавством, доступ міжнародних гуманітарних організацій на окуповані території.

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр також заявив про необхідність посилити кризовий інструментарій ОБСЄ. Більшість представників держав-учасниць організації у виступах на засіданні підтвердили свою підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та засудили дії Росії в Криму й на Донбасі.

Перебуваючи у Відні, Павло Клімкін провів зустріч з генеральним секретарем ОБСЄ Ламберто Дзанньєром і обговорив з ним ситуацію на Донбасі та діяльність Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні.

Павло Клімкін наголосив на необхідності посилити технічні та операційні спроможності місії для ефективного моніторингу виконання мінських домовленостей. Він зазначив, що критично важливим залишається забезпечення повного доступу спостерігачів СММ до всієї території Донбасу, включно з прикордонною ділянкою, а також суттєве розширення моніторингу ОБСЄ на російсько-українському кордоні, що на сьогодні обмежений лише двома російськими пунктами пропуску («Гуково» й «Донецьк»).

Урядовець подякував за практичну допомогу Секретаріату ОБСЄ в роботі, пов’язаній з розмінуванням на Донбасі, та закликав до розширення проектної діяльності в цій сфері з урахуванням потреб відповідних органів державної влади України. Обговорено й допомогу, що надає Координатор проектів ОБСЄ в Україні для сприяння масштабній програмі вітчизняних реформ. 

Оксана КРАМАРЧУК 
для «Урядового кур’єра»