Ви хочете побудувати будинок, дачу чи лазню, однак не знаєте, який будівельний матеріал обрати? Якщо ретельно вивчити і багатовіковий досвід, і сучасні наукові розробки, то можна дійти до висновку, що будівельним компонентом може бути все: скло, тонкий сталевий дріт, хвоя тощо. Чимало давніх будматеріалів нині не втратили своєї актуальності.
На основі, приміром, звичайної глини існує, щонайменше, два будівельні матеріали — землебит та саман. В основі першого — грунт. Цей матеріал використовують для будівництва опорних конструкцій і стін. Цікаво, що землебит використовували ще у Стародавньому Римі. Земляна грунтова маса має хорошу вологостійкість і практично не осідає. Будувати з цього матеріалу складніше, ніж із традиційної цегли, проте протягом кількох років землебит стає міцним, як бетон.
Саман підходить для теплого клімату, він складається із землі, піску, соломи, води й глини. З нього будують малоповерхові будинки на Північному Кавказі, в Європі, Україні.
Одним із найбільш екзотичних, водночас і відносно розповсюджених, матеріалів можна вважати солому. У багатьох країнах солома разом із грунтом належить до державних програм з екологічного будівництва. Солом’яні блоки можна штукатурити, вони не потребують складного фундаменту, тому що легші, ніж традиційні матеріали. Такі блоки мають хорошу шумоізоляцію. Будинки з соломи зводять у США, Монголії, Китаї. У США навіть є проект будівництва солом’яного хмарочоса. Проте у світі є чимало п’ятиповерхових будників, які побудовані у комбінації із залізобетонним металевим каркасом.
Ще один незвичний будівельний матеріал — сміття. У США існує технологія виготовлення будівельних блоків із відходів і сміття, зокрема попелу, шлаків, пластику, металу та стічних вод. Усе це склеюють бітумом. Такий матеріал у 5—6 разів міцніший, ніж традиційні будматеріали.
Існують і різні модифікації традиційного бетону. Нині нікого не здивувати пінобетоном, де як піноутворювач використовують піну для гасіння пожеж.
До бетону додають сталевий дріт, відходи цвяхового виробництва та інший металевий брухт. Щоб перетворити його на високотехнологічний будівельний матеріал, необхідно мати бетонозмішувач.
Науковці США винайшли так званий еластичний бетон. Цей матеріал дає змогу зводити сейсмостійкі споруди. У цемент додають сировину із морських мушель, завдяки чому під впливом вологи тріщини в такому бетоні затягуються. З такого матеріалу будують не тільки будинки, а й дороги.
Зводять споруди і зі старих літаків. Вони міцні і здатні витримати будь-які погодні умови. Є будинки, зведені з шин, які заповнюють глиною та складають як звичайні цеглини. Гума має високу теплоізоляцію, тому влітку в такому будинку прохолодно, а взимку тепло. Якщо гуму вкрити бетоном і штукатуркою, можна не боятися загоряння шин.