ЖКГ. У підготовці до опалювального сезону одні регіони — на фінішній прямій, інші й від старту недалеко відірвались.

«Зима спитає, де літо було», — таку фразу завжди повторює моя подруга Галя, консервуючи овочі й фрукти. Та, погодьтесь, ця народна мудрість виникла набагато раніше, аніж з’явилися консервні банки. До неї входить все, що пов’язано з підготовкою до зими.

Нині ж у великих містах турбота про те, щоб у помешканнях було не холодно, лягла на плечі комунальників. Споживачі централізованої системи надання комунальних послуг тут залежать від комунальників. А ті — чи спрацюють належним чином? Зима спитає…

Втім, поки до зими справа дійде, про підготовку до неї досить суворо запитував міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Анатолій Близнюк під час селекторної наради з керівниками регіонів, яка відбулася в Кабінеті Міністрів. Він зауважив, що має бути відповідальне ставлення до надійної роботи систем життєзабезпечення, своєчасності підготовки країни до зими та виконання державних програм.

Перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Олександр Аліпов розповів, що підготовлено 67,7% котелень та 69,8% центральних теплових пунктів. Із тих котелень, які заплановано капітально відремонтувати, полагоджено 54,5%. При плані заміни 1074 котлів на 8 серпня замінено 608, тобто 56,6% плану. Тепломереж замінено 61% запланованого. Комплексно підготовлено до зими 66% житлофонду тощо.

На перший погляд, це небагато. Адже підготовка до осінньо-зимового періоду в ЖКГ починається відразу після завершення попереднього сезону, тобто в кінці квітня. Отже, пройшло вже три з половиною місяці. Залишилось, за великим рахунком, півтора (початок жовтня — то «контрольний» період).

Утім, комунальники кажуть, що все йде майже за графіком. Та ці середні цифри означають, що в одних регіонах підготовка до зими вже виходить на фінішну пряму, а в інших і від стартової недалеко відірвалась. Так, на Донеччині лише на 16,3% котелень проведено капремонти, у Запорізькій області — на 30,8%. У Києві капремонт котелень не запланований взагалі. Те саме — щодо заміни котлів. У Києві замінили лише 33,3% запланованого, а в Запорізькій області за цю справу ще й не бралися. Чи не означає це, що тепер комунальники включаться в роботу в авральному темпі, а отже, постраждає якість? А взимку жителям цих регіонів доведеться просити «теплового притулку» в сусідів?

На запитання Анатолія Близнюка про причини відставання в регіонах були свої пояснення. Так, вінницькі комунальники зазначили, що досі займалися найскладнішими роботами, які забрали багато часу і зусиль, тож позначились на відсоткових показниках. Однак запевнили, що на 1 вересня 90% ЖКГ області до зими буде готово.

Міністр наголосив, що головним критерієм дієвості має стати оцінка цієї роботи жителями краю.

— У нас із вами немає дріб’язкових питань. Усі вони наші. Йдіть до громадян, працюйте з людьми. У підготовці до зими ми повинні зробити все, щоб у людей до нас запитань не виникало. Треба свою роботу виконувати сумлінно, бути відповідальними перед собою і громадянами, — наголосив Анатолій Близнюк.

За його словами, це стосується всіх без винятку напрямків розвитку регіонів. Передусім — використання бюджетних коштів.

—Держбюджетом передбачено майже 3 млрд грн субвенцій регіонам. Мільярд уже профінансовано. А використано лише 20%! — зауважив Анатолій Близнюк.

Він повідомив, що Мінрегіон планує до 1 вересня спільно з Мінфіном та Мінекономіки проаналізувати використання коштів областями з пропозиціями їх перерозподілу для раціональнішого вкладення. Йдеться, зокрема, про програми, від участі в яких фактично самоусунулися деякі області. Це програма передачі гуртожитків у комунальну власність, забезпечення житлом інвалідів війни першої групи тощо. Крім того, зазначив міністр, через 2—3 тижні планується розширене засідання уряду, на якому йтиметься про підготовку країни до зими. Керівники регіонів прозвітують про свою роботу в цьому напрямку.