Свято запровадили на честь річниці Євромайдану. Рівно три роки тому перші активісти вийшли у центр Києва з протестом проти скасування угоди про Асоціацію з ЄС.
Свято відзначається щороку 21 листопада згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року.
Сьогодні на урочистих заходах Петро Порошенко заявив, що підтримує ініціативу створення на Алеї Героїв Небесної Сотні Меморіалу та музею, а також створення благодійного фонду для збору коштів на його спорудження.
На даний час з нагоди Дня Гідності та Свободи у Києві та інших населених пунктах проводяться меморіальні, урочисті та культурно-мистецькі заходи.
Також цього дня традиційно відбувається покладання квітів до пам’ятників та пам’ятних знаків Героям Небесної сотні, полеглих учасників АТО.
Як повідомлялось раніше, участь у заходах у Києві планують взяти понад 11 тисяч осіб, проте, як передає кореспондент «Дня», зараз в центрі столиці не дуже людно.
Для українців події Революції Гідності були великим емоційним потрясінням, від якого вони ще досі приходять в себе.
День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований. Саме 21 листопада 2013 року розпочались перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Нехтування законодавчо закріпленими пріоритетами зовнішньої політики України, якою власне і була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, викликала обурення українців. Подібний крок став можливий за надмірної концентрації влади в руках президента Віктора Януковича та «сім’ї» – подібне було б немислиме в країні з усталеними демократичними принципами.
Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.
Фото Бориса КОРПУСЕНКА,
Артема СЛІПАЧУКА, «День»