На завершення процедури закупівлі державою ліків та медичних препаратів Кабінет Міністрів виділив для відомства не багато й не мало — три тижні. Cаме через незадовільну ситуацію у цій сфері, точніше, через виконання річного плану лиш на чверть, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на невизначений термін відсторонив від посади міністра охорони здоров’я Олега Мусія та звільнив його першого заступника Руслана Салютіна, який відповідав за держзакупівлі. 

Генпрокуратурі було доручено розслідувати бездіяльність керівництва МОЗ із закупівлі медпрепаратів. А нове керівництво відомства разом з Антимонопольним комітетом зобов’язане провести публічне засідання з питання організації закупівлі ліків.

Днями новопризначений в. о. міністра Василь Лазоришинець зустрівся з представниками ЗМІ і заявив, що за 13 днів МОЗ оголосить процедури держзакупівель на всі ліки та медпрепарати й проведе відповідні торги. А за два-три тижні необхідні ліки мають дійти до лікарень.

У важкохворих пацієнтів нарешті з’являється надія. Фото УНIAН

Скарги заважають працювати

Лише за останні дні ухвалено рішення оголосити торги майже на 100 мільйонів гривень. А за тиждень укладено договорів майже на 330 мільйонів гривень, розкрито пропозицій на 92,8 мільйона гривень (онкозахворювання дорослих). Окрім цього, в Антимонопольному комітеті розблоковано пропозицій на 59 мільйонів. «Це дасть змогу 100-відсотково забезпечити закупівлю факторів крові для дорослих, хворих на гемофілію, і на 15 мільйонів гривень закупити витратні матеріали для дітей з онкохворобами», — розставив акценти керівник міністерства.

Попереднє керівництво МОЗ не виконало річний план із держзакупівель не лише через корупційну складову. Прикриваючись боротьбою з корупцією, попередники розвалили організаційно-кадрову систему супроводу закупівель і неефективно вирішували кризові питання: чи то зволікали, чи то були безініціативними.

Об’єктивних чинників, через які виникли проблеми з держзакупівлями, Василь Лазоришинець означив щонайменше три. По-перше, не останню роль відіграла девальвація гривні — вона призвела до істотного здорожчання імпортних препаратів. А їх частка у структурі держзакупівель левова — 70%. По-друге, запровадження на ліки 7% ПДВ дало привід встановити цінові обмеження для учасників конкурсних торгів у період активної фази закупівель. Тож виникла потреба перереєструвати граничні оптово-відпускні ціни, однак необхідних нормативних документів, які всі ці процеси регламентують, не було. По-третє, за ці сім місяців 31 скарга та стільки само звернень від учасників конкурсних торгів до Антимонопольного комітету заблокували торги на понад 1,4 мільярда гривень (60% річного плану). Процедура розгляду кожної зі скарг триває близько місяця.

Загалом на держзакупівлі ліків, вакцин, виробів медичного призначення у 2014-му із державного бюджету виділено 2,1 мільярда гривень. Станом на 8 жовтня з цієї суми МОЗ вдалося укласти договорів на 430 мільйонів гривень. У процесі підписання — документи на 140 мільйонів гривень. На 104 мільйони угоди вже підписано та проплачено. Загалом це 27,1% загальної суми, наданої державою.

870 мільйонів гривень нині у процесі здійснення закупівельних процедур, в підготовці до торгів — 143 мільйони. Процедури на майже 500 мільйонів гривень заблоковано скаргами до Антимонопольного комітету, зокрема на ліки для хворих на ВІЛ/СНІД — 200 мільйонів гривень.

БЦЖ поки що в карантині

У МОЗ майже немає торішніх залишків імунобіологічних препаратів. На нинішній рік держава виділила 286 мільйонів гривень (зважаючи на ціни 2013-го), тобто 58% потреби. Як конкретизувала перший заступник міністра Альона Терещенко, в серпні 2014-го у регіони надійшла вакцина проти кору, паротиту, краснухи — 190 620 доз. Та це був торішній борг постачальника. Цього ж місяця перерозподілено вакцини для профілактики кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції і вакцин для профілактики сказу, які передбачалися для Криму й Севастополя.

«Щоб розблокувати використання 650 тисяч доз вакцин БЦЖ, в якої закінчився термін реєстрації, але дійсний термін придатності (до серпня 2015-го), МОЗ запропонувало внести зміни до Закону «Про лікарські засоби». Підтримкою документа 14 жовтня парламентарії дозволять використати вакцини, які пройшли державний контроль якості та застосовувалися у практиці.