Міністерство освіти і науки готове до проведення ЗНО в безпечних умовах та відповідно до рекомендацій Головного державного санітарного лікаря України і епідеміологічної ситуації. Скасовувати ЗНО неприпустимо, оскільки це єдиний об’єктивний інструмент оцінювання і механізм прозорого вступу до вишу, а його відсутність створить значні корупційні ризики.

«Міністерство, Український і регіональні центри оцінювання якості освіти готові проводити ЗНО в безпечних умовах згідно з рекомендаціями Головного державного санітарного лікаря та гнучко реагують на дані від МОЗ щодо епідеміологічної ситуації. Пункти проведення тестування забезпечено медичними масками, термометрами, антисептиками й захистом для медиків. До пунктів тестування засоби захисту доправляють ОДА, які отримали їх від партнерів. Готовність пунктів тестування контролює Держпродспоживслужба згідно зі спеціальним чеклістом», — заявила т.в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

Так, під час зовнішнього незалежного оцінювання:

відбуватиметься контроль за дотриманням рекомендацій щодо допуску на ЗНО (температура тіла не вище 37,2 Со, відсутність ознак респіраторних захворювань, наявність маски або респіратора);

Держпродспоживслужба контролюватиме вимоги до пунктів тестування (безпечна відстань між учасниками, масковий режим, наявність антисептиків, дезінфекція приміщень, організована утилізація використаних масок тощо);

діятимуть заходи для уникнення скупчень людей (більше часу для входу, проміжки часу для входу різних учасників, правильна організація черг із дистанцією);

відбуватиметься супровід медиків і Національної поліції;

буде залучено інструкторів не з груп ризику.

Фото з сайту facebook.com/UAMON

Наразі МОН готується до проведення основної сесії ЗНО 25 червня — 17 липня. Водночас МОЗ готує параметри, яким має відповідати епідеміологічна ситуація для безпечного проведення тестування.

Крім того, згідно з даними світової статистики, вікова група учасників ЗНО стійка до зараження — лише 1,2% серед усіх хворих на COVID-19 становлять підлітки, тобто ризики зараження мізерні. Водночас, вступ до вишів може без ЗНО стати небезпечнішим з епідеміологічної точки зору, оскільки передбачає великі скупчення людей і складність у дотриманні соціальної дистанції в чергах та під час іспитів. Це створює додатковий ризик для найбільших міст України під час пандемії.

«Скасування ЗНО неприпустимо. ЗНО — це запорука справедливого та об’єктивного оцінювання, а також чесного й прозорого вступу. Багато зусиль під час підготовки до ЗНО доклали не лише учні, а й їхні батьки та вчителі. Інші способи оцінювання — як-от середній бал свідоцтва про повну загальну середню освіту — не можна вважати об’єктивним, оскільки кожна школа має власну шкалу оцінювання. Крім того, наразі виші готові приймати заяви вступників саме на основі ЗНО. Альтернативний механізм для проведення вступної кампанії створити неможливо. Тому скасування ЗНО ставить під загрозу майбутнє вступу-2020», — цитує слова Любомири Мандзій пресслужба Міністерства освіти і науки.

ЗНО гарантує вступникам високі та рівні шанси для вступу. Будь-які спроби скасувати тестування призведуть до повернення нерівного доступу до вищої освіти, який залежить від статків родини вступника або наявності зв’язків».

Також ЗНО дає свободу вибору спеціальності, закладу вищої освіти та регіону навчання. Тестування дає змогу подати п’ять заяв на бюджетну форму навчання, зокрема в різних містах країни.

ЗНО як чесну і прозору форму вступу підтримують 73% українців. Із тим, що система ЗНО дає рівні можливості для всіх абітурієнтів вступити до найкращих вишів, погоджуються 73% громадян, які стикалися із ЗНО у 2017—2019 роках або цікавилися цим питанням (результати Omnіbus Іnfo Sapіens, листопад 2019). З-поміж тих, хто складав тести ЗНО, його підтримують майже 75% (дослідження групи «Рейтинг», травень 2018).

На жаль, через погіршення епідеміологічної ситуації учасники пробного ЗНО складають тестування вдома. Учасникам пробного тестування повернуть кошти через неможливість провести його в закладах освіти — наразі МОН і Міністерство фінансів готують відповідний порядок.