ПРОДБЕЗПЕКА 

Резерви продовольчого зерна достатні, аби хліб не дорожчав

Вадим БУЧА
для «Урядового кур’єра»

Міністерство аграрної політики та продовольства прогнозує цьогорічний валовий збір зернових на рівні 46—46,5 млн тонн. Про це повідомив керівник відомства Микола Присяжнюк. За його словами, вже намолочено 26,8 млн тонн, з яких 25,5 млн тонн — ранні зернові. Найвища врожайність у Київській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій областях. А найнижчі показники в Миколаївській, Дніпропетровській областях та Автономній Республіці Крим.

Микола Присяжнюк поінформував, що кукурудзи намолочено на площі 7% загального клину, або 1,2 млн тонн. Гречку зібрано на площі 145 тис. га (50%) і намолочено 150 тис. тонн, просо зібрано на площі 114 тис. га (67%) і намолочено 130 тис. тонн. Міністр підкреслив, що такі показники набагато перевищують обсяги внутрішнього споживання цих культур.

Паралельно із збиранням урожаю розпочато посівну озимих. Уже засіяно 730 тис. га, що становить 9% прогнозу. Пшеницею засіяно 660 тис. га, житом — 53 тис. га, ячменем — 12 тис. га. Крім того, площі посіву озимого ріпаку становлять 860 тис. га, або 90% прогнозу. Торік в аналогічний період ріпаком було засіяно 750 тис. га.  На превеликий жаль, сказав Микола Присяжнюк, у зв’язку з посухою посівної озимих майже не проводять у південних та південно-східних областях. Однак міністр підкреслив, що в цих областях акумульовано необхідну сільгосптехніку, аби при настанні сприятливих погодних умов провести посівну в стислі терміни.    

Загалом, за словами урядовця, під урожай 2013 року озимі культури планується засіяти на площі 9,1 млн га, зокрема озимі зернові — на площі 8,1 млн га і озимий ріпак — на площі приблизно 1 млн га. При цьому Микола Присяжнюк наголосив, що для проведення осінньо-польових робіт аграрії повністю забезпечені пально-мастильними матеріалами, добривами та засобами захисту рослин.

Говорячи про експортний потенціал, урядовець зазначив: «Мінагрополітики планує показники експорту зерна обсягом 21 млн тонн, з яких пшениці — 4—4,5 млн тонн, ячменю — 3 млн тонн, кукурудзи — приблизно 13 млн тонн». При цьому він наголосив, що нині підстав для обмежень експорту зерна немає.

Міністр також звернув увагу та те, що через несприятливі погодні умови у багатьох країнах прогнозується загальне зниження врожаю, через що на світових ринках є попит на зерно та спостерігається позитивна динаміка цін. Зокрема вартість продовольчої пшениці зросла протягом серпня—вересня на 45—50 дол. США за тонну до 323 дол. за тонну, на фуражну пшеницю — на 33 дол. до 294 дол., на кукурудзу — на 43 дол. до 308 дол.

Микола Присяжнюк запевнив, що в Україні ціни на хліб не зростатимуть: «Міністерство аграрної політики та продовольства розпочинає застосовувати запобіжні механізми, щоб уникнути зростання цін на хліб для українських споживачів». А для забезпечення цінового балансу Аграрний фонд розпочав інтервенцію борошна на хлібозаводи і роздрібний ринок. За словами урядовця, нині в резерві Аграрного фонду накопичено приблизно 2 млн тонн продовольчого зерна, які можна використовувати для стабілізації цін протягом усього маркетингового року.