МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО. З допомогою донорів Україна поступово звільняється від небезпечної спадщини «холодної війни». Позавчора в рамках проекту ОБСЄ — Україна з військової частини, розташованої поблизу Білої Церкви на Київщині, до Російської Федерації для утилізації на спеціалізованих підприємствах хімічної промисловості було відправлено останню партію меланжу — одного з найтоксичніших компонентів ракетного палива, який зберігався тут протягом багатьох десятиліть. Свого часу цю речовину широко використовували армії держав — учасниць Варшавського договору як окислювач палива для ракет ближнього і середнього радіусу дій. Значне його проникнення в землю чи повітря спричиняло незворотне отруєння всього живого в радіусі двох кілометрів і токсичне забруднення місцевості на відстані до 25 кілометрів. До того ж, меланж має здатність миттєво спалахувати під час контакту з органічними речовинами.
Вивезення залишків такого небезпечного надбання часів «холодної війни» з бази зберігання під Білою Церквою знаменує собою повне очищення території Західної і Центральної України від запасів цієї речовини. До цього меланж було повністю вивезено з Калинівки поблизу Вінниці, Ценжива на Івано-Франківщині і Радехова Львівської області. У такий спосіб від цих регіонів відведено значну екологічну небезпеку, якою загрожувало подальше зберігання меланжу в нинішніх умовах.
Небезпечний вантаж готовий до відправки. Фото Володимира ЗАЇКИ
Утім, ціна питання набагато вища свого регіонального виміру. Вивезення токсичного ракетного палива з України для подальшої утилізації помітно знижує рівень сучасних ризиків і загроз для всього континенту, наголошували на скликаному з цієї нагоди брифінгу в Міністерстві оборони. У ньому взяли участь Надзвичайні і Повноважні посли Королівства Данія Мікаель Борг-Хансен, Королівства Іспанія Хосе Родрігес Мояно, директор Департаменту утилізації компонентів ракетного палива, ракет і боєприпасів МО України Сергій Бруль, керівник проекту ОБСЄ з утилізації меланжу Антон Мартинюк, а також працівники дипломатичних представництв країн-донорів спільного проекту ОБСЄ — Україна.
Вітаючи гостей, заступник міністра оборони — керівник апарату міністерства Володимир Омельянчук подякував представникам держав, котрі брали участь у фінансуванні такого масштабного, за висловом Генерального секретаря ОБСЄ, «найвидатнішого в Європі» проекту цієї організації, а також персоналу ОБСЄ за співпрацю і координацію такого відповідального завдання. Цього року в планах вітчизняного оборонного відомства — вивезення для подальшої утилізації за підтримки ОБСЄ та країн-донорів ще 1400 тонн меланжу з бази зберігання у Шевченковому, що на Харківщині, і підготовка до відвантаження в спеціальні залізничні цистерни цієї речовини з бази в Любашівці Одеської області, повідомив він. Плани цілком реальні й підкріплені договірними зобов’язаннями та фінансовими ресурсами, зазначив Володимир Омельянчук і висловив упевненість, що Державну цільову програму утилізації компонентів рідкого ракетного палива буде виконано достроково.
У свою чергу керівник проекту ОБСЄ Антон Мартинюк розповів про те, що вже вдалося зробити. Нині з України вивезено близько семи тисяч тонн меланжу. Надзвичайно велика увага приділяється заходам безпеки — представники організації здійснюють моніторинг кожної стадії реалізації проекту на всіх його етапах — під час перекачування, транспортування, завантаження, відправки, прийому й переробки меланжу. До проведення сертифікованого екологічного контролю долучаються й працівники екологічної служби Збройних сил України та інших державних установ.