Дослідження зосередилося на шести ключових аспектах безпеки та правосуддя у трьох областях України, у яких активно впроваджується Програма відновлення та розбудови миру ПРООН: особливим географічним акцентом стали райони, що постраждали внаслідок конфлікту в Донецькій та Луганській областях, а також у контрольній Житомирській області.

За словами Янтомаса Хімстра, директора ПРООН в Україні, очікується, що це дослідження «стане важливим інструментом у плануванні заходів щодо утвердження правосуддя та стабільності для народу України».

За результатами дослідження, найкритичнішим питанням для громад залишається бідність і безробіття, а також корупція, проблеми охорони здоров'я. Більше половини респондентів вказали, що їм навіть бракує грошей на одяг (у Луганській області таких 69,1%, у Донецькій - 61,1%, і в Житомирській - 56,5%).

Як сказано у повідомленні відділу комунікацій ПРООН, зокрема, юридична допомога є надзвичайно затребуваною, але низько доступною для половини постраждалих, яким бракує коштів на їжу, не кажучи про оплату роботи адвокатів. Але загалом громадяни стали більш поінформованими стосовно отримання юридичних послуг.

Найбільш помітними зміни є в Луганській області (де поінформованість зросла з 19% до 38,5%) та Донецькій області (з 26% до 39,9%). Втім, потенціал для покращення досі існує, адже лише третина опитаних обізнані щодо лінії гарячої юридичної допомоги, роботи установ з надання юридичної допомоги та ролі місцевих адміністрацій у цих питаннях. Понад це, необхідно зменшувати прірву між доступом до юридичної допомоги між жителями міст і сіл, шляхом створення мобільних приймалень або визначення годин прийому громадян у селах.

Іванка МІЩЕНКО,
для «Урядового кур'єра»