Згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, два астрономи з Канарського інституту астрофізики і Університету Ла-Лагуна виявили, ймовірно, найменший випадок галактичного канібалізму. Більше того, судячи з усього, це сталося поруч із Чумацьким Шляхом – в одній із карликових сфероїдальних галактик-супутників.
Цій карликовій галактиці майже 12 мільярдів років. У ній приблизно в 100 тисяч разів менше сонячних мас, ніж у Чумацькому Шляху. Автори роботи припускають, що вона досягла таких розмірів тільки після того, як поглинула свого сусіда ще меншого розміру.
Вчені проаналізували дані з декількох попередніх досліджень, щоб порівняти різні кольори, яскравість і орбітальні швидкості зірок Секстантів. Вони виявили кілька цікавих закономірностей. З’ясувалося, в Секстантів є сині зірки з низьким вмістом металів і червоні з високим вмістом металів, крім того, поведінка цих двох груп сильно відрізняється. Тоді як сині зірки виявилися впорядковані в круглі кластери, червоні були розкидані по більш хаотичним еліптичним орбітам.
«Найрозумніше пояснення цього феномена – злиття двох галактик з різними металевими властивостями», – пояснює провідний автор дослідження Луїс Сікуенде.
Команда також виявила й інші дивні речі. Дані про швидкості показали, що зірки з низьким вмістом металу утворили кільцеподібну підструктуру в глибині галактики. У всіх зірок у цьому кільці виявився менший вміст металу, ніж у їхніх сусідів. Також з'ясувалося, що вони обертаються навколо центру галактики швидше, ніж інші зірки.
Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»