ЗAГРOЗA
В Україні 40% школярів страждають на алкоголізм. Це останні дані Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Ще більший рівень алкогольної та тютюнової залежності в дорослого населення нашої держави. Лікарі застерігають: якщо негайно не вжити кардинальних заходів, ситуація дедалі погіршуватиметься.
Які, на нашу думку, головні причини такої негативної динаміки? По-перше, пересічний громадянин не володіє правдивою інформацією про склад алкогольних напоїв та цигарок, а тим більше про вплив цих продуктів на організм людини. Більшість людей, у тому числі й вагітні жінки, впевнені, що пиво чи слабоалкогольні напої не завдають їм шкоди. Тому в спекотні дні ними тамують спрагу. Тим часом лікарі б'ють на сполох: в Україні дедалі більше народжується дітей з діагнозом "алкогольний синдром". Зараз цю хворобу діагностують у понад 200 дітей.
Також алкогольні напої й цигарки в нашій державі можна купити за "смішні" гроші порівняно навіть із сусідньою Росією, не кажучи вже про Європейський Союз. Наприклад, у Німеччині вартість пачки цигарок - 10 євро, що становить 120 гривень. Тобто і в такий спосіб держава стимулює громадян дотримуватися здорового способу життя.
Ще одне застереження: доступність алкогольних і тютюнових виробів має бути обмеженою законодавчо. Бо виходить, що пити й палити у громадських місцях начебто заборонено, а купити цю продукцію пропонують на кожному кроці: у переходах, кіосках, просто в перекупників.
До того ж торгівля в так званих "малих архітектурних формах" має низку порушень, які призводять до ще пагубнішої дії згаданих товарів. Порушення норм зберігання, транспортування та обмежена відповідальність працівників МАФів призводить до того, що дітям з легкістю можуть продати прострочені цигарки, які вб'ють молоді легені й призведуть до серйозних змін у крові. Також нерідко у МАФах продають "палені", незаконно завезені чи навіть вироблені в антисанітарних умовах алкогольні напої. Відповідні органи просто фізично не встигають контролювати тисячі таких кіосків.
Закони зупиняють лобісти бізнесу
У грудні 2010 року я запропонував законопроект для конкретизації норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", метою якого є заборона продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у МАФах.
Та розгляд проекту усіляко гальмується. Зрозуміло, що бізнес-структури, які через зменшення обсягів продажу товару можуть втратити свої надприбутки, занепокоєні можливими змінами в законодавстві. Міністерство фінансів радить доопрацювати законопроект N 7457, мотивуючи своє рішення тим, що державний бюджет зазнає в 2011 році втрат аж 25,4 млн грн через зменшення кількості проданих ліцензій на право реалізації алкоголю і тютюну. То здоров'я українців коштує 25 мільйонів?
Тим часом у державному бюджеті зазначені кошти на сприяння розвитку культури здорового способу життя, зокрема на оздоровлення і відпочинок дітей в оздоровчих таборах Державного управління справами, - 8,7 млн грн, на забезпечення діяльності Всеукраїнського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" - 3,4 млн грн, на прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, фінансову підтримку підготовки наукових кадрів у сфері охорони здоров'я - 63,4 млн грн, на організацію і регулювання діяльності установ - 22,6 млн грн, на підтримку культурно-оздоровчих і соціальних заходів фінансової системи - 5,7 млн грн. Вільний продаж і широке розповсюдження алкогольних та тютюнових виробів фактично зводять нанівець зусилля в цих сферах, а це всього 100,4 млн грн.
Підтримайздоровий спосіб життя
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради в цілому підтримує законопроект, але за формальними причинами пропонує відправити його на доопрацювання. При цьому правки пропонуються внести неістотні. Такий крок значно відтермінує ухвалення закону. Насправді й змістовно, і процедурно всі зауваження можна врахувати при підготовці тексту законопроекту до другого читання.
Отже, тяганина розпочалась. Зрозуміло, що наш законопроект руйнує систему заробітку на шкідливих звичках і позбавляє надприбутків зацікавлених осіб, які причетні до алкогольного чи тютюнового бізнесу. Псевдодумки псевдоекспертів вказують на те, що зменшення точок продажу слабоалкогольних напоїв призведе до зловживання міцнішими напоями. Звісно, в демократичній країні вибір залишається за кожним громадянином. Завдання державної влади - зробити все можливе, аби цей вибір був свідомим. Молоді люди мають право купити пляшку зі спиртним, якщо їм виповнилося 18 років. Але держава не повинна потурати масовому пияцтву під час гулянь, наприклад, на Майдані Незалежності.
Логічним кроком для забезпечення підтримки здорового способу життя та прийняття відповідного закону є збір підписів громадян. Якщо вам не байдуже життя дітей та майбутнє країни, приєднуйтесь.
Андрій ПІНЧУК,
народний депутат України