Перед Харківщиною прочинилися двері для виходу на канадський ринок. І це не вузька шпаринка, а цілком конкретні напрацювання, здійснені зокрема за результатами торішнього Харківського інвестиційного форуму.

«Останню нашу зустріч ми провели на Харківському інвестиційному форумі. І мені приємно, що ті питання, які ми тоді обговорили, реалізували на території Харківської області, за що ми вам, безумовно, вдячні», — наголосила голова Харківської облдержадміністрації Юлія Світлична під час недавньої зустрічі з Надзвичайним і Повноважним послом Канади в Україні Романом Ващуком, який побував у регіоні з кількаденним візитом.

Основними темами обговорення за дружнім діловим столом ХОДА стали перспективи співпраці в галузях ІТ, авіабудування та харчової промисловості. Роман Ващук підкреслив,  що канадська сторона зацікавлена брати участь у відновленні авіабудування України.

«Це вже відбулося з оновленням флоту «Русланів». Харківське підприємство «ФЕД» активно працює, щоб знайти замовників у Канаді на свої компоненти для нашого літакобудування. Думаю, це приклад дуже сучасного мобільного виробництва», — зазначив посол.

Юлія Світлична запропонувала Надзвичайному та Повноважному послу Канади посприяти в пошуку інвесторів для харківського авіазаводу, наголосивши, що в області роблять усе можливе для відновлення виробництва на ХАЗ. Зокрема вивчають можливість для переорієнтації виробництва на виготовлення нової конкурентоспроможної продукції у вигляді малих літаків, які мають попит на міжнародному ринку. Значним кроком у просуванні харківських підприємств на канадський ринок стала торішня домовленість одного з провідних  українських виробників обладнання для нафтовидобування та нафтопереробки групи компаній «Харківмаш» про створення спільного підприємства з канадською компанією TundraOil&Gas.

Майданчиком для пошуку партнерів та проведення переговорів виступив Офіс Харківської області у Вашингтоні. За домовленістю, на базі «Харківмашу» буде створено сервісний центр зі збирання та обслуговування обладнання марки Tundra нового покоління.

Проект передбачає оновлення виробничої бази харківського підприємства із залученням інноваційних технологій та інвестицій партнерів. Як зазначив голова ради директорів «Харківмашу» Костянтин Діхтяренко, реалізація проекту дасть змогу підвищити якість і знизити вартість продукції. Це посилить конкурентні позиції харківського виробника на традиційних для нього ринках Східної Європи та Азії, а також закріпитися на перспективних ринках Близького Сходу й Північної Америки.

Ділячись враженнями від відвідин кількох районів Харківщини, Роман Ващук розповів: «Ми почали з Валок, де в місцевій лікарні працює канадська швидка. І в Первомайському районі, в селі Грушине, відвідали будинок для громадян похилого віку, який створили за рік. Він  — приклад можливостей, які завдяки децентралізації місцеві громади отримали для розвитку».

Наприкінці минулого року координатор гуманітарної допомоги UkraineAppeal Українсько-канадського конгресу Джон Холук передав регіону 5 машин швидкої допомоги, оснащених найсучаснішим обладнанням, які являють собою мобільні клініки. Закріплені за ними бригади медиків пройшли тоді відповідне навчання, а канадські партнери взяли на себе забезпечення цих машин запчастинами.

Роман Ващук був задоволений результатами своєї інспекції валківської швидкої, де на власні очі пересвідчився в ефективності використання канадської техніки.

Також у програмі Романа Ващука була зустріч із представниками харківського ІТ-кластера. «Там було понад 20 учасників, з них 3 вже активно працюють із канадськими клієнтами. Я заохочував інших, щоб також заходили на наш ринок», — зазначив Роман Ващук.

Він додав, що, крім ІТ-сфери, серед ніш, у яких Харківщина може зробити прорив на північноамериканський ринок через Канаду, — текстильна та харчова промисловість, зокрема кондитерська.