ПРОГНОЗИ. Європа швидше за все зможе утримати фінансову ситуацію під контролем, однак при найгіршому сценарії – падінні єврозони – криза буде масштабнішою, ніж у 2008 році, вважає професор економіки Університету Джорджа Мейсона у Вірджинії Чарльз Рауль, повідомляє ТСН.
«На мій погляд, єврозоні вдасться утримати ситуацію під контролем. Але якщо допустити найгірший сценарій – падіння єврозони – тоді, безсумнівно, настане глибока повторна рецесія і фінансова криза буде масштабнішою, ніж у 2008 році, бо більшість країн, які відчули її, вичерпали свій ліміт заборгованості. У цьому випадку на них чекають дуже непопулярні політичні та економічні рішення», – сказав він.
«Якщо єврозона обвалиться і з’являться національні валюти, то доведеться переглядати валютні паритети, а разом з ними – численні ділові контракти, укладені в євро. Це не настільки страшно, як, скажімо, криза 1929 року. Але хто знає? Велика проблема полягає у збереженні довіри, оскільки на Заході зараз немає лідера із беззаперечним авторитетом. Барак Обама виступає в ролі веденого. Ангела Меркель здатна на сильні рішення, але це загрожує їй втратою більшості голосів. Ніколя Саркозі більше стурбований майбутнім переобранням. Політична ситуація дуже нестійка. Якщо дійсно зона євро буде розвалюватися, то США загрожує повторна рецесія, тим більше що й тут справи йдуть не кращим чином», – зазначив професор.
Експерт вважає, що ринки 1 листопада впали не стільки через ситуацію з референдумом у Греції, скільки через очікування того, що відбудеться у країнах єврозони після падіння Греції.
«Зараз все питання в тому, наскільки серйозні наслідки будуть у Греції. Ніхто не знає точного обсягу сукупних інвестицій американських банків у цій країні. Хоча, наскільки мені відомо, цей обсяг не настільки значний. На мій погляд, потрясіння дужче проявляться в Європі, ніж в Америці. Слідом за Грецією й Італія може опинитися перед обличчям кризи: її банки у величезних боргах. І фінансовий колапс в Італії може виявитися куди значнішим, ніж у Греції, тому що вона є третім за величиною членом єврозони», – констатував Рауль.