ПАМ’ЯТЬ. У Святогірську у фундаменті магазину відшукали надмогильну плиту онука і тезки героя вітчизняної війни 1812 року Матвія Платова. На цьому місці, неподалік Свято-Успенської лаври, розповідають старожили, здавна була хлібна крамниця. Потім — продуктовий магазин, у фундаменті якого нещодавно й виявили чотирикутну піраміду з чорного граніту. На одному боці напис: «Граф Матвій Іванович Платов. Народився 1807 року. Помер 20 травня 1848 року». На зворотному боці — «Полковник Війська Донського Отаманського полку». А у верхній частині пам’ятника літери по колу: «Мир праху твоєму».
За словами наукових співробітників Святогірського державного історико-архітектурного заповідника, про поховання та пам’ятник наказному отаману Війська Донського фахівці знали з історичної довідки. Зокрема зона, в якій ще в позаминулому столітті було влаштоване кладовище, розташовувалася поблизу церкви преподобних Антонія і Феодосія. Щоправда, наші предки були наївними, позначаючи на камені «Мир праху твоєму». Бо на початку ХХ століття войовничі атеїсти зруйнували склепи, а всі могильні плити звезли на берег Сіверського Донця, а потім використовували як будівельний матеріал.
Виявляється, «святогірський» Матвій Іванович Платов — онук і повний тезка командувача Донського козачого корпусу, героя вітчизняної війни 1812 року Матвія Платова. Уже семирічним він отримав звання хорунжого. Далі був корнетом у лейб-гвардії козацького полку, а в 1827 році дослужився до осавула. У 1828—1829 роках брав участь у російсько-турецькій війні, а у 1843 році став підполковником.
Нині вивчають питання про повернення плити на місце поховання Матвія Платова. Є намір встановити гранітну піраміду біля підніжжя крейдяної гори, де у ХVІІ столітті було кладовище. Втім, вирішуватимуть подальшу долю меморіального знаку не тільки вчені, а й представники лаври, які мають право власності на все, що перебуває на їхній території, зокрема й на історичні знахідки.