Грант обсягом 26,3 мільйона доларів на загальну бюджетну підтримку отримає Україна від Королівства Норвегія. Таке положення закріплено в Доповненні до міжурядової Угоди про підтримку Державного бюджету України. Його у Києві підписали міністр фінансів Наталія Яресько та міністр закордонних справ Норвегії Борге Бренде.
Означену допомогу буде надано в рамках ширшого пакета фінансової підтримки України двосторонніми та багатосторонніми партнерами, розблокованого завдяки початку роботи нової кредитної програми Механізму розширеного фінансування між Україною та МВФ (EEFIMF).
Енергоресурси мають об’єднувати
Підписання доповнення до угоди, укладеної ще торік у листопаді, забезпечить збільшення обсягів гранта на підтримку Норвегією нашого Державного бюджету зі 100 до 200 мільйонів норвезьких крон. Надання цього гранта сприятиме відновленню макроекономічної стабільності й підтримці вітчизняних адміністративних реформ.
«Надання цієї підтримки — ще один доказ того, що світ розуміє, що Україна стала на шлях реформ і змін і впевнено крокує цим шляхом. І підтримка, яку надають нам міжнародні партнери, вселяє в нас упевненість і підтримує у розбудові нової України, — цитує прес-служба Міністерства фінансів слова Наталії Яресько, сказані під час церемонії підписання додаткової угоди. – Ця підтримка уряду Норвегії сприятиме посиленню фінансової стійкості державного бюджету України».
Зміст цієї угоди високо оцінив Президент Петро Порошенко, який провів зустріч із головним норвезьким дипломатом. Вітаючи таку домовленість, глава держави подякував Норвегії за надання допомоги у важкі для України часи. Це також стало свідченням реалізації значного потенціалу розширення співпраці між країнами.
Глава держави відзначив роль Норвегії та норвезької компанії Statoil у диверсифікації постачання енергетичних ресурсів в Україну цієї зими. «Ми започаткували нову форму реверсних поставок і більше не дозволимо нікому використовувати постачання газу як засіб тиску на Україну», — заявив Петро Порошенко.
А Борге Бренде зазначив, що Норвегія за останній рік у рази збільшила рівень підтримки України та готова й надалі надавати допомогу, повідомляє прес-служба Президента. Він констатував початок проведення в Україні фундаментальних реформ, зокрема в судовій сфері, державному управлінні та боротьбі з корупцією. Це дає потужний сигнал іноземним і зокрема норвезьким інвесторам.
Тож Петро Порошенко запевнив очільника норвезького зовнішньополітичного відомства у намірах вищого керівництва України продовжувати процес реформ, попри агресію Росії на сході. Адже наша програма реформ отримала високу оцінку МВФ та європейських партнерів.
Співрозмовники порушили питання перспектив двостороннього військово-технічного співробітництва. Петро Порошенко подякував за норвезьку участь у трастовому фонді НАТО і наданих військових радників та інструкторів, за участь Норвегії у Спостережній місії ОБСЄ на Донбасі.
Є місце інвестиціям
Президент констатував продовження грубого порушення зобов’язання про відведення важкої техніки та артилерії бойовиками і російськими найманцями, які вдаються до обстрілів, та навіть такого брутального фарсу, яким стало проведення 9 травня у Донецьку так званого військового параду із застосуванням забороненої важкої техніки. «Ми очікуємо жорстку реакцію міжнародної спільноти», — однозначно заявив він.
Глава держави також поінформував про відсутність прогресу у звільненні заручників, зокрема Надії Савченко, яку вже 11 місяців протизаконно утримують у російській в’язниці, днями вона зустріла за ∂ратами свій день народження. У відповідь Борге Бренде нагадав, що Норвегія, як і Україна, межує з Росією, тож очікує від сусідів поваги до міжнародного права.
За трохи більше ніж рік норвезький дипломат уже вшосте відвідує Україну і не зміг не скористатися нагодою зустрітися з Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Приймаючи поважного гостя, глава уряду відзначив значний рівень політичної підтримки України Королівством Норвегія, свідченням якого є активна співпраця в галузі сприяння реалізації наших внутрішніх реформ.
Арсеній Яценюк і Борге Бренде приділили значну увагу зміцненню двостороннього інвестиційного співробітництва, повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну. Зокрема в галузях енергетики та сільського господарства. У цьому контексті відзначено важливість організації в Норвегії спеціальних заходів для презентації значного інвестиційного потенціалу України.