ТЕХНОЛОГІЇ. Монахам, щоб переписувати Біблію, потрібно було кілька років. Сучасний «однорукий» робот вкладається в одинадцять місяців. Технологія проста: чорнильне перо в «руці» робота й сумлінне виписування літер каліграфічним почерком. Написані стародавнім німецьким шрифтом вони поволі складаються у слова, слова – у речення. Речення за реченням на папері з’являється біблійний текст. За такою роботою спостерігає група людей. Дехто мовчки слідкує за одноманітними рухами писаря, зачаровано спостерігаючи за монотонним процесом рекреації священного тексту, дехто ж жваво обговорює це із сусідом…
За останні півроку ця сцена стала доволі буденною у західнонімецькому містечку Трір. Скляний контейнер з роботом, що переписує Священне писання, був встановлений перед Кафедральним собором Тріра в травні 2011 року. Одинадцять місяців й дві тисячі сторінок паперу потрібно автомату, аби переписати усю Біблію – а це усього три з половиною мільйони літер. Завершити перепис Біблії робот має до 13 квітня 2012 року. Цього дня у Трірі почнеться паломництво до християнської реліквії – хітону Ісуса Христа.
Робота, який переписує Біблію, розробила група художників «robotlab» з Центру мистецтва й медійних технологій (ZKM) в Карлсруе. Прем’єра відбулась в самому Карлсруе ще у 2007 році. З того часу автомат встиг переписати по одній Біблії іспанською та португальською мовами, побувати в Швейцарії та Австрії.
В Трірі автомат переписує Біблію в перекладі Лютера шрифтом, що називається «швабахер» (Schwabacher). Це різновид готичного шрифту, що домінував в Німеччині з кінця 15-го до середини 16-го століття. Робот пише зі швидкістю людини, але без зупинок, 24 години на добу.
«Однорукий» робот у відведені терміни вкладається. За неповних півроку він переписав майже половину Біблії. «Зараз він на тринадцятій Книзі, а їх усього майже шістдесят», – розповів в інтерв’ю dpa Міха Флеш, уповноважений з питань культури Трірського єпископства.
Робот, що пише Біблію, привертає увагу людей до майбутнього паломництва. «У нього вже чимало постійних глядачів», – говорить Міха Флеш. Вони приходять й обговорюють ті уривки з Біблії, які робот переписує на даний момент. Дехто з них приходить раз на тиждень, а дехто навіть щодня. Очікується, що на час паломництва в квітні-травні 2012 року, в Трірі побуває майже мільйон людей.