ПАМ'ЯТЬ. Перші дні листопада у жителів столиці асоціюються не лише з настанням справжньої осінньої погоди, а й зі святкуванням дня визволення їхнього рідного міста від фашистської окупації. Скажімо, вчора Музей історії Києва, який нещодавно відчинив двері нового приміщення навпроти ЦУМу, став об’єктом уваги Прем’єр-міністра Миколи Азарова. Завдяки його ініціативі у журналістів з’явилася чергова нагода побувати в музеї та оглянути нову експозицію.

Прем’єр уважно оглянув експозицію та запропонував створити віртуальний музей в Інтернеті. Фото Oлега МAРКЕВИЧA

Подивитися ж тут справді є на що. Історичні реліквії оточують усюди. Ось заіржавілі рештки різних зразків стрілецької зброї, снаряди, гільзи, набої, гранати — все справжнє, добуте пошуковими загонами молодих патріотів у тривалих експедиціях. Під склом ніби оживають особисті речі бійців, елементи спорядження, амуніції, предмети фронтового побуту: портупеї, бритви, портсигари, пряжки, запальнички, ручки, відзнаки тощо. Всі вони колись належали живим людям, воїнам радянської та німецької армій, які знайшли вічний спокій у кривавих боях на київській землі.

Якщо вистачить уяви, на величезній штабній карті можна оцінити масштаби військових операцій командирів Радянської армії, а потім перенести погляд на карту віртуальну, де задуми воєначальників показано в динамічному розвитку. А можна приміряти на себе зелену каску, покрутити ручку польового телефону, сфотографуватися на пам’ять біля легендарного кулемета «максима», помацати жах наших солдатів — німецький MG-42 або ж узяти до рук не менш легендарний ППШ-41.

Усе це є елементами патріотичного виховання молоді, яке, за словами Миколи Азарова, не має права втрачати зв’язок із попередніми поколіннями. До слова, зустрічали Прем’єра саме школярі, на грудях яких кольорами мужності яскравіли георгіївські стрічки. Потиснув руку главі уряду й ветеран обох битв за Київ (трагічної оборони й героїчного звільнення) Дмитро Стадник. Учора він святкував свій черговий день народження, тож сердечні привітання Миколи Азарова, букет червоних троянд і цінний подарунок виявилися саме до речі.

У супроводі голови всеукраїнської громадської організації «Союз Народна пам’ять» Ярослава Жилкіна Прем’єр уважно оглянув експозицію, складену з описаних вище речей, від безпосереднього учасника пошукових операцій дізнався про надскладну роботу пошуковців, встановлення імен полеглих, їхнє перепоховання, відновлення історичної правди.

У процесі спілкування з представниками молодіжних патріотичних організацій Микола Азаров запропонував створити щось на кшталт віртуального музею пам’яті про події Великої Вітчизняної війни. Адже Інтернет дає широкі можливості об’єднати на одному порталі експозиції великих і малих музеїв, особисті історії ветеранів, сімейні архіви, фотографії, листування — зробити доступними такі безцінні свідчення епохи для масового глядача у цифровому форматі.