Філія Інституту серця запрацювала на базі Рівненського клінічного лікувально-діагностичного центру. Разом із місцевою владою її відкрив директор інституту відомий український кардіохірург Борис Тодуров.
— На жаль, у регіонах не склалося з великою кардіохірургією. Хоч європейська норма — один ангіограф на 350 тисяч жителів. Тобто, скажімо, для Рівненщини їх треба ще принаймні два. Тому розв’язуємо проблему за допомогою ось таких філій нашого інституту, які вже працюють у Житомирі та Чернігові. Готуємося до відкриття ще двох — у східних областях. Весь персонал рівненської філії (а це лікарі функціональної діагностики, кардіологи, реабілітологи) попередньо пройшли підготовку на базі нашого інституту, вони мають високу кваліфікацію.
З нагоди відкриття філії Борис Тодуров передав рівнянам ехокардіограф, який дає змогу якнайточніше діагностувати серця пацієнтів, і дефібрилятор — прилад для штучної вентиляції легень.
«Маємо невтішну статистику: смертність від серцево-судинних недуг в Україні вдвічі вища, ніж у Європі: 21 особа на 100 тисяч жителів помирає від гострого інфаркту міокарда. Терапевтичне вікно для інфаркту міокарда ми розширили з двох годин до чотирьох, коли міокард ще може залишитися живим, — повідомив Борис Тодуров. — Хоч, скажімо, в Чехії, де 22 регіональних кардіоцентри, людину доставляють до них за півгодини. Звісно, шансів на повноцінне життя після інфаркту в неї значно більше». А ще в Україні за рік трапляється майже 110 тисяч інсультів та 100 тисяч інфарктів — надто сумна статистика. Директор Інституту серця усвідомлює, що черги до спеціалізованих столичних установ зменшаться лише тоді, коли в кожній області буде сучасний кардіоцентр. Нині розвиток кардіохірургії стримують застарілі стандарти діагностики та лікування, такі самі застарілі штатні нормативи кардіоцентрів та матеріальна база, повна залежність галузі від імпорту обладнання і препаратів, законодавство, яке не встигає за життям. І, звісно, неналежне ставлення пацієнтів, нинішніх і потенційних, до свого здоров’я. Тому Борис Тодуров порадив українцям слухати свої серця і довіряти їх лише професіоналам.
До речі, торік інститут вийшов на перше місце в Україні за кількістю операцій на серці: на 167 наявних там ліжок його фахівці виконали 4854 втручання: зокрема кожне третє в Україні шунтування та кожне четверте стентування.
На запитання «УК» про щойно пересаджене фахівцями інституту механічне серце та його можливості Борис Тодуров відповів:
— Це зробила та сама бригада моїх колег, яка 15 років тому провела першу пересадку серця в Україні. Пацієнту 41 рік, цей пристрій дасть йому змогу дочекатися трансплантації.
На Рівненщині зробили надважливий акцент на первинну кардіологію: тут запрацював проект Світового банку з кошторисом 25 мільйонів доларів. За ці кошти модернізують ФАПи та амбулаторії в глибинці, закуплять для них сучасне обладнання для раннього виявлення серцево-судинних недуг, проведуть просвітницьку роботу.