610 років від дня свого заснування Чернівці відзначили 6 жовтня. Що найбільше вражає та вабить туристів у Чернівцях, розповів один із найвідоміших екскурсоводів цього міста історик Ярослав Адамчук.

Каву тут полюбили раніше, ніж у Львові. Цьогоріч виповнюється 230 років з часу заснування першої кав’ярні у Чернівцях. У 1788 там відкрили заклад «Три корони». Зерна кави для нього доставляли із Відня, а туди – з Латинської Америки. Нині це споруда у самому центрі міста, поруч з ратушею, з вивіскою управління Нацбанку. Натомість перша кав’ярня у Львові з’явилася тільки через 16 років! Здавалося б, невеликий проміжок часу, але за мірками ХVІІІ століття, коли ще не існувало ні електрики, ні поїздів, це був величезний термін.

1. Столиця Буковини дала світові не лише «Червону руту», а й чимало інших музичних шедеврів. Зокрема, загальновизнаним є факт, що саме у Чернівцях, а точніше в одному з сучасних районів міста під назвою Садгора, народилася мелодія «Хаванагіли» — однієї з найпопулярніших єврейських пісень.

2. На найвідомішій чернівецькій вулиці О. Кобилянської був заклад, де, за переказами, збиралися масони. Кафе «Європа» (нині ресторан «Панська гуральня») немовби саме для цього було прикрашено великими дзеркалами з богемського скла на бронзових позолочених кріпленнях. В яскравому світлі бронзових люстр таке оформлення створювало ілюзію простору і світла.

3. Чернівецький національний університет, який вважається найкрасивішим в Україні, дивує туристів насамперед тим, що створювався не для студентів. Будували тут не університет, а палац для митрополита з церквою, свічкарнею, парком тощо. Єдине, чому тут раніше навчали, — професії священика.

4. Чернівецькі дворики вартують уваги не меншої, ніж площі та храми. Саме там найкраще відчувається шарм і смак міста: натрапляєш на цікаві скульптури, романтичні альтанки, старовинні арки й балкони, оповиті легендами кам’яні колодязі. Навіть кафе-пекарня з найсмачнішими в місті булочками знаходиться саме в одному з таких двориків!

— Знаю киян, для яких уже стало традицією щороку на День міста приїжджати відпочити до Чернівців, — зазначає пан Ярко (саме так називають відомого екскурсовода). — Також гарний час, щоб тут побувати, — морозні зимові дні. Тоді вдаються неймовірні фото з чернівецькими краєвидами. А в другій половині квітня тут починається цвітіння сакур. Загалом з квітня до листопада не припиняється активний туристичний сезон.

А перед поїздкою варто поцікавитися, які заходи плануються в Чернівцях, їх зараз дуже багато: від музичних подій до фестивалів хенд-мейду.
 

Надія МАКУШИНСЬКА
для «Урядового кур’єра»