ЦЕНЗУРА. Влада Ірану звільнила актрису Марзах Вафамехр, засуджену раніше до 90 ударів батогами і в’язниці році за роль в австралійському фільмі «Мій Тегеран на продаж», який був показаний на міжнародному кінофестивалі в захист прав жінки, повідомляє ТСН.
Актрису заарештували в липні цього року, коли копії фільму, в якому вона знялася, потрапили до Ірану. Фільм розповідає історію життя молодої актриси в Тегерані, чия театральна робота заборонена владою, і вона змушена вести таємне життя.
В одній зі сцен фільму Вафамехр з’явилася без традиційної іранської хустки на голові, а в іншій – пила алкоголь, що суперечить іранським законам і традиціям.
Фільм не був схвалений для показу в Ірані і поширювався в країні нелегально. Актриса була арештована в липні за звинуваченням в дискредитації влади. Її адвокат оскаржив вирок у суді вищої інстанції. В Інтернеті була розміщена онлайн-петиція на підтримку Марзах Вафамехр, яку можна було підписати.
За даними правозахисників, актрису звільнили ще в понеділок після того, як апеляційний суд в Тегерані скоротив термін її ув’язнення з року до трьох місяців і скасував рішення суду, згідно з яким актриса була засуджена до 90 ударів батогами.
Нагадаємо, що Вафамехр не є єдиним представником іранського кінематографу, засудженим останнім часом. У червні цього року у власному будинку була заарештована і відвезена в невідомому напрямку іранська кінематографістка і захисниця прав жінок Махназ Мохаммаді.
Наприкінці минулого року за антиурядову пропаганду і участь в акціях опозиції на шість років в’язниці засудили відомих іранських режисерів Джафара Панахі та Мохаммеда Расулофа. Їм також було офіційно заборонено знімати кіно, писати сценарії і виїжджати з Ірану протягом 20 років (щодо Расулофа остання заборона в травні 2011 року була знята). Картини обох режисерів, присвячені процесу над ними влади Ірану, були включені в програму 64-го Міжнародного Каннського кінофестивалю.
У середині жовтня цього року Апеляційний суд в Тегерані залишив без змін вирок режисерові Панахі. Разом з тим, Расулофу, якого спочатку засуджували до шести років позбавлення волі, скоротили термін ув'язнення до одного року.