Уже в кам'яному віці люди досконало вивчили зоряне небо і відображали свої знання у творах мистецтва не тільки, малюючи зодіакальні сузір'я, а й метеорні потоки і навіть ефект, викликаний коливаннями земної осі. А ще стародавні художники зафіксували падіння на Землю як мінімум двох великих метеоритів.

Такі висновки зроблено в науковій статті, опублікованої на сайті arXiv.org Мартіном Світменом (Martin Sweatman) з Единбурзького університету та Алістером Кумбсом (Alistair Coombs) з Університету Кента.

«Науковий детектив» розпочався ще в 2012 році з роботи інших авторів. У ній стверджувалося, що майже 13 тисяч років тому, на початку пізньої тріасової епохи, на Землю впав великий метеорит, і через це на Землі відбулася зміна клімату. Втім, деякі фахівці спростовували цю точку зору.

У роботі, яка вийшла в 2017 році, Світмен в співавторстві з іншим вченим представив свою інтерпретацію зображень на камені 43 з комплексу Гебеклі-Тепе, знайденого на території сучасної Туреччини. Автори зробили висновок, що цей мегаліт є своєрідним пам'ятником падіння згаданого метеорита. На таку думку їх наштовхнуло, зокрема, дуже гарний збіг дати створення цього артефакту і часу падіння метеориту.

У нинішньому дослідженні згаданий камінь 43 став ключем до астрономічної головоломки. Автори прямо порівнюють його з Розеттським каменем, який, як відомо, допоміг розшифрувати єгипетські ієрогліфи завдяки тому, що один і той же текст був записаний на мові фараонів і на добре відомій історикам давньогрецькій.

Вчені звернули увагу на взаємне розташування зображень на камені 43, камені 18 і камені 2. На їхню думку, воно відтворює взаємне розташування дванадцяти сузір'їв тодішнього зодіаку, який дещо відрізнявся від нинішнього. Нагадаємо, що до зодіаку відносяться сузір'я, через які Сонце, Місяць і планети проходять в своєму річному видимому русі по небу.

Деякі з сузір'їв навіть позначені так само, як і зараз. Наприклад, сузір'я Скорпіона відповідає скорпіону, а сузір'я Вовка – вовку (або собаці, так як розрізнити цих звірів у виконанні древніх художників важко). Терезам відповідає зображення качки (або гусака), Діві –ведмедя, і так далі.

Крім того, на камені 2 автори впізнали зображення метеорного потоку Тауриди.

За статистичними розрахунками вчених, вірогідність того, що все це випадковий збіг, становить 1 до 300 тисячам, а з урахуванням тих же зображень на інших мегалітах і зовсім 1 до 10 мільйонів.

Ту ж систему зображень сузір'їв за допомогою тварин автори знаходять і на інших пам'ятках, зокрема таких відомих, як Чатал-Хююк (7000 років до нашої ери), Ласко (15000 років до нашої ери) і Альтаміра (14000 років до нашої ери) . Ці ж мотиви дослідники угледіли навіть в одній із найдавніших відомих скульптур – знаменитої людни-лева з Холенштайна (34000 років до нашої ери).

Хоча ці зразки стародавнього мистецтва створені, без сумніву, різними культурами, вчені вважають, що всі вони відображають знання про зоряне небо.

Автори вважають, що люди з такими точними знаннями в астрономії могли бути вмілими мореплавцями. Цей факт побічно підтверджується деякими даними про древніх міграціях.
Крім того, вчені прийшли до висновку, що знамениті зображення з Ласко, які довгий час вважалися найдавнішими відомими малюнками (зараз цей статус вже оскаржений), відображають факт падіння іншого великого метеорита близько 17 тисяч років тому. Сліди цієї події збереглися у льодовиках Гренландії.

«Раннє печерне мистецтво показує, що люди досконало познайомилися з нічним небом протягом останньої льодовикової епохи. В інтелектуальному плані вони майже не відрізнялися від нас сьогоднішніх», – стверджує Світмен.

ДОВІДКА «УК»

Людина-Лев з Льодовикового періоду є найдавнішою образною скульптурою у світі.

Статуя істоти з людським тілом і головою лева, знайдена археологами в Німеччині. Зроблена з бивня мамонта, статуя вважається однією з найдавніших відомих скульптур в світі і найдавнішою зооморфної скульптурою. Вчені вважають, що фігура можливо являє собою божество і була предметом релігійного поклоніння. Після проведення радіовуглецевого аналізу вік людини-лева був визначений у 32 000 років. Пізніше було проведено нове датування, відповідно до якого вік скульптури збільшився до 40 000 років.


Орест ГОРЯНСЬКИЙ

для «Урядового кур’єра»