РИНОК ПРАЦІ. Міжнародна організація праці проаналізувала ситуацію в сфері зайнятості і дійшла висновку, що слідом за світовою економікою вона може поринути в глибоку кризу, повідомляє «КореспонденТ.biz».

У свіжій доповіді під назвою «Світ праці у 2011 році: змусити ринки створювати робочі місця», МОП наголошує, що відкладене оздоровлення світової економіки вкрай негативно відбилося на ринках праці. За даними експертів організації, з урахуванням сьогоднішніх тенденцій можна зробити висновок, що розвиненим економікам для повернення на передкризовий рівень зайнятості знадобиться не менш як п’ять років – на рік більше, ніж було вказано в прогнозі в торішній доповіді.

«Ми досягли моменту істини, і сьогодні у нас ненадовго з’явився шанс уникнути подвійної рецесії у сфері зайнятості, – заявив Раймонд Торес, директор Інституту трудових досліджень МОП, експерти якого підготували цю доповідь.

Спад на ринку праці зазвичай наступає на шість місяців пізніше, ніж спад в економіці, і зараз ми якраз переживаємо цей шестимісячний період, зазначають автори доповіді. За їхніми оцінками, в найближчі два роки, щоб вийти на передкризовий рівень зайнятості, необхідно буде створити 80 млн робочих місць. Однак з урахуванням недавнього уповільнення економічного зростання можна припустити, що світовій економіці вдасться створити лише половину необхідних робочих місць, йдеться у повідомлені.

МОП зазначає, що подальше занурення світової економіки у кризу може привести до нових соціальних хвилювань в багатьох країнах. У доповідь включено новий «індекс соціальних заворушень», який фіксує рівень суспільного невдоволення браком робочих місць і обурення у зв’язку з тим, що тягар кризи розподіляться несправедливо. Індекс свідчить, що в більш ніж 45 країнах з 118 країн, охоплених дослідженням, ризик соціальних заворушень зростає. Особливо це стосується розвинених економік, зокрема, ЄС, арабських країн і – меншою мірою – азіатського регіону. При цьому ризик соціальних заворушень нижчий або зберігається на одному рівні в країнах Африки на південь від Сахари і в державах Латинської Америки.

Автори доповіді показують, що майже дві третини країн з розвиненою економікою і половина тих, що виникають і розвиваються, щодо яких доступні свіжі дані, знову переживають уповільнення темпів зростання зайнятості. На це накладаються такі фактори, як ненадійна зайнятість, а також рівень безробіття у світі, який досяг найвищої позначки в історії і склав 200 млн осіб.

 Автори сформулювали три причини, через які подальше уповільнення темпів економічного зростання робить особливо негативний вплив на становище в сфері зайнятості. По-перше, у порівнянні з початком кризи підприємства сьогодні меншою мірою здатні зберігати своїх працівників, по-друге, в умовах зростаючої необхідності прийняття суворих заходів бюджетної економії уряд все менше схильний підтримувати і приймати програми підтримки зайнятості і доходів, по-третє, в умовах відсутності координації політики на міжнародному рівні, доводиться діяти в ізоляції.

 Нагадаємо, минулого тижня Міжнародна організація праці попередила про появу нового покоління «травмованих» молодих працівників, які в розвинених країнах зіткнулися одночасно з проблемою безробіття, зниженням економічної активності і ненадійною зайнятістю, а в країнах, що розвиваються, – ще й високою часткою «працюючих бідних».