Поблизу Свонсі-бей в Уельсі незабаром розпочнеться будівництво енергозберігаючої лагуни. Йдеться про хвилеріз завдовжки девять з половиною кілометрів з 16-ма подвійними турбінами. Вартість будівництва – приблизно півтора мільярда євро.

В основі технології – різниця рівнів води між морем і лагуною. Первісний рівень води в лагуні буде доволі низьким. Під час припливу вода підійматиметься, вона затікатиме до лагуни через турбіни. Вони живитимуть генератори, які, у свою чергу, подаватимуть електрику в мережу. А тоді – у зворотному напрямі, під час відпливу.

«Генератори не тільки живитимуть станції, у них буде і безліч інших застосувань. Для відпочинку на морі, наприклад. У них – величезні можливості: наприклад, їх можна використовувати для захисту берегової лінії під час повеней», – розповідає Тон Файджен, технічний директор проекту.

Загалом лагуна у Свонсі генеруватиме приблизно 495 тисяч мегаватт-годин на рік, що становить приблизно 11% річного споживання енергії в Уельсі. Проте не всі схвалюють проект: наприклад, Марк Ллойд із риболовецького товариства. Він вважає, що функціонування лагуни негативним чином вплине на життєдіяльність рибної популяції.

«Це матиме потужний вплив на життєдіяльність рибної популяції на доволі великій площі, і, звісно, на риболовлю та всі пов’язані з нею галузі», – каже Марк Ллойд.

Побоювання стосуються також можливого впливу і на решту довкілля. Так, для будівництва хвилерізу з навколишніх карєрів взяли п’ять з половиною мільйонів тонн породи.

У звязку з можливими ускладненнями будівництво перенесли з початку 2016 року на більш пізній термін.

EURONEWS