Володимир ГАЛАУР, 
«Урядовий кур’єр»

Представники об’єднаних територіальних громад Харківщини на семінарі «Організація надання житлово-комунальних послуг та благоустрій в ОТГ», що відбувся на базі Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, обговорили перспективи реформування комунальної сфери в ОТГ, правову, організаційну та фінансову складову реформи. Ці питання сьогодні постають особливо гостро, адже громади Харківщини, за словами радника з питань місцевих фінансів Центру розвитку місцевого самоврядування Марини Гончаренко, витрачають на утримання та розвиток ЖКГ до 10% бюджету.

Наріжним каменем обговорення стала і тема впровадження системи енергоменеджменту як складової реформування комунальної сфери.

Директор департаменту ЖКГ та розвитку інфраструктури Харківської облдержадміністрації Сергій Магдисюк зазначив, що ОТГ, не дивлячись на збільшення бюджетів після об’єднання, важко утримувати та розвивати сферу ЖКГ. Саме тому потрібно залучати для розвитку цієї галузі усі можливі механізми, а особливо механізм співфінансування, та розвивати сферу ЖКГ із залученням міжнародних партнерів.

Акцентуючи на важливості іноземних інвестицій директор Центру розвитку місцевого самоврядування Діана Баринова зазначила, що ОТГ Харківщини співпрацюють з польськими експертами, зокрема, за напрямком енергоефективності. Три громади: Нововодолазька, Золочівська та Мереф’янська – потрапили у проект з енергоефективності «U-LEAD з Європою».

Учасники семінару одностайно пристали на думку Марини Гончаренко про те, що важливою умовою успішності реформи галузі ЖКГ є перехід системи фінансових відносин сфери житлово-комунальних послуг від суто дотаційної до такої, що самоокуповується. Це передбачає зниження бюджетних призначень на утримання галузі і саме тому слід відходити від сприйняття бюджету як основного джерела фінансування ЖКГ. Отож потрібно не тільки покращувати та розвивати галузь, але й шукати механізм перетворення її на прибуткову.